Firefox dla interfejsu Metro w Windows 8

Mozilla zaprezentowała pierwsze zrzuty ekranu przedstawiające przeglądarkę internetową Firefox przygotowaną dla interfejsu Metro w systemie Windows 8. Jej interfejs użytkownika jest oszczędny, a karty umieszczono na pasku bocznym.

Firefox w stylu Metro

Prototypowy Firefox dla interfejsu Metro został już zintegrowany z kilkoma funkcjami Windows 8. Działają zaklęcia wyszukiwania (Search Charm) i dzielenia się (Share Charm). Pierwsze udostępnia przeszukiwanie internetu przy użyciu domyślnej wyszukiwarki, a drugie dzielenie się linkami w serwisach społecznościowych.

Firefox dla interfejsu Metro w Windows 8

Firefox - zaklęcie wyszukiwania

Prototypowa przeglądarka internetowa Mozilli została zaprezentowana na blogu jednego z jej deweloperów, Briana Bondy'ego. Mówi on, że ciągle jest wiele pracy do zrobienia i pytań, na które trzeba odpowiedzieć. Firefox dla interfejsu Metro korzysta na razie z kodu XUL z Fenneca, którego użyto również w wersji przeglądarki dla Androida.

Zobacz również:

  • Firefox 115 to ostatnia wersja, która zadziała na Windows 7 i 8
  • Mozilla przeprasza użytkowników Firefoxa. Za co?
  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8
Firefox dla interfejsu Metro w Windows 8

Firefox - otwarte strony na pasku bocznym

Bondy wyjaśnia, że przeglądarki zewnętrznych deweloperów w Windows 8 będą mogły działać zarówno na pulpicie jak i w interfejsie Metro. Wersja Metro będzie jednak uruchamiać się tylko, jeśli dana przeglądarka jest ustawiona jako domyślna. W innym przypadku będzie można korzystać wyłącznie z jej wersji dla pulpitu.

Prace nad przeglądarką w stylu Metro zapowiedziało także Google, które pracuje nad odpowiednio przygotowaną wersją swojego Chrome'a.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: