Firefox dla webmasterów

Firefox to jedna z aplikacji, które trafiły w gusta szerokiej i różnorodnej grupy użytkowników. Dzięki systemowi rozszerzeń można go zmieniać i rozbudowywać tak, by służył zarówno sekretarkom jak i programistom, uczniom gimnazjum oraz... ich dziadkom. W poniższym artykule przyjrzymy się kilku rozszerzeniom dla Firefoksa, które z pewnością zainteresują osoby parające się webmasterką.

Postanowiliśmy przybliżyć Wam trzy bardzo ciekawe narzędzia - EditCSS (ułatwiające pracę z arkuszami stylów), HTML Validator (służące do sprawdzania zgodności stron ze standardami) oraz ColorZilla (ułatwiające dobieranie kolorów dla strony i pobieranie próbek z innych stron).

EditCSS

EditCSS jest rozszerzeniem ułatwiającym pracę z arkuszami stylów. Po jego instalacji w menu kontekstowym okna przeglądarki pojawi się opcja EditCSS wywołująca panel boczny (można go uruchomić również za pomocą kombinacji klawiszy [Ctrl]+[8]). W panelu pojawi się zawartość arkusza stylów otwartej w przeglądarce strony (o ile strona takowy posiada). Nie ma przy tym znaczenia, czy arkusz jest osadzony w dokumencie HTML, czy jest plikiem zewnętrznym, podczepionym pod ten dokument. Największą atrakcją w pracy z EditCSS jest jednak to, że tak wyświetlony arkusz można edytować, obserwując jednocześnie od razu zmiany w głównym oknie - na przykład zmiana koloru tła będzie widoczna zaraz po wprowadzeniu nowej wartości dla atrybutu background-color i zamknięciu jej średnikiem.

EditCSS

EditCSS

Oprócz modyfikowania istniejących arkuszy można również załadować wybranej stronie zupełnie inny arkusz i sprawdzić jak będzie ona wyglądać. EditCSS może się przydać nie tylko doświadczonym webmasterom, którzy pracują nad detalami wizualnymi swoich stron, ale również początkującym twórcom, którzy chcieliby się czegoś nauczyć oglądając cudze projekty. Warto przy pomocy tego rozszerzenia oglądać strony wykonane przez profesjonalistów, bo zmieniając w nich detale można lepiej zrozumieć mechanizmy działania arkuszy stylów.

Aktualna wersja EditCSS ma pewną drobną niedogodność - nie ładuje automatycznie zewnętrznych arkuszy stylów dla stron przechowywanych lokalnie na dysku. Nie jest to jednak istotny problem, bo zawsze można dowolny arkusz dla strony załadować poprzez menu Rozszerzenia. Przyjemnie byłoby również zobaczyć w kolejnych wersjach EditCSS mechanizm sprawdzający poprawność składniową arkusza stylów.

Więcej informacji: EditCSS.