Firefox - dodatki, które uprzyjemnią korzystanie z sieci

Według serwisu statcounter.com Mozilla Firefox to niezmiennie najpopularniejsza przeglądarka internetowa w naszym kraju. Dla jej użytkowników przygotowaliśmy subiektywne zestawienie rozszerzeń wartych zainstalowania.

Do tej pory opisaliśmy ciekawe i przydatne dodatki dla przeglądarek Google Chrome i Opera. W tym artykule przyjrzymy się bliżej rozszerzeniom do programu rozwijanego przez Fundację Mozilli. Głównym źródłem dodatków do Firefoksa jest strona https://addons.mozilla.org/pl/firefox/. Nie zalecamy pobierania wtyczek z innych lokalizacji, bowiem często mogą one zawierać złośliwy kod (istnieje dośc spore prawdopodobieństwo tego, że nie są weryfikowane). Aby zainstalować rozszerzenie wystarczy kliknąć zielony przycisk “Zainstaluj" na jego stronie.

Adblock Plus - pobierz

Zdecydowanie najpopularniejszy dodatek - korzysta z niego niemal 15 mln użytkowników przeglądarki Mozilla Firefox. Jego zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, jest blokowanie wyświetlania reklam na odwiedzanych przez nas stronach internetowych i z tym radzi się sobie bardzo dobrze.

DownThemAll! - pobierz

DownThemAll! to menedżer i akcelerator pobierania plików. Zawiera przydatną funkcję przerywania i wznawiania ściągania danych w dowolnym momencie. Umożliwia również kolejkowanie pobieranych plików.

Extended Copy Menu - pobierz

Rozszerzenie bardzo przydatne, gdy chcemy skopiować jakiś fragment tekstu ze strony internetowej i wkleić go do dowolnego edytora tekstu. Dzięki Extended Copy Menu usunięte zostanie formatowanie tekstu i uzyskamy czysty tekst (bez żadnych stylów, itd.). Dodatek ten integruje się z menu kontekstowym przeglądarki, dodając do niego opcję “Copy as plain text".

FastestFox - pobierz

Dodatek, który posiada kilka przydatnych i przyśpieszających przeglądanie internetu funkcji. FastestFox umożliwia między innymi: błyskawiczne skorzystanie z internetowej wyszukiwarki dla zaznaczonej frazy, konwersję tekstu na odnośniki, automatyczne kopiowanie wskazanych elementów strony i szybkie ich wklejanie, otwieranie zakładek za pomocą skrótów klawiszowych, czy też wyszukiwanie zaznaczonego hasła w zasobach Wikipedii.

Flagfox - pobierz

Flagfox to rozszerzenie wyświetlające w pasku stanu przeglądarki małą flagę państwa, w którym znajduje się serwer odwiedzanej witryny. Po najechaniu na nią otrzymujemy informację o IP serwera i nazwie kraju. Z kolei kliknięcie na fladze wyświetla mapkę dokładnie lokalizującą daną stronę oraz informuje o dostawcy usług hostingowych i czasie lokalnym. Rozszerzenie oferuje także bardziej dociekliwym użytkownikom szczegółowe dane WHOIS, DNS i na temat poprawności walidacji kodu.

FireGestures - pobierz

Rozszerzenie wzbogacające Firefoxa o obsługę tak zwanych “gestów". W FireGestures liczba dostępnych gestów jest całkiem spora, co więcej można je dostosować do naszych upodobań. Przykładowo - wciśnięcie prawego przycisku myszy i przesunięcie jej w lewo może przenieść nas do poprzedniej strony, a prawoklik i kręcenie rolką do siebie zmieni aktywną kartę. Obsługiwane są gesty ruchu, rolki, oraz przycisków myszy, rolki myszy oraz kombinacji klawiatury i myszy.

FireShot - pobierz

Dodatek umożliwiający wykonywanie zrzutów ekranu odwiedzanych witryn internetowych. W FireShot gotowy zrzut można wyedytować, wgrać na hosting grafiki, udostępnić w serwisach społecznościowych, skopiować do schowka, wydrukować, wysłać e-mailem lub po prostu zapisać w formacie PDF, PNG, GIF, JPEG lub BMP.

Google Translator for Firefox - pobierz

Google Translator for Firefox pozwala przetłumaczyć zaznaczony tekst lub całą stronę internetową na wybrany przez użytkownika język, z użyciem narzędzia Google Translate. Jego niewątpliwą zaletą jest przede wszystkim szybkość działania - wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na zaznaczonym obszarze i z menu kontekstowego wybrać"Tłumacz ten tekst za pomocą Google Translatora" lub przypisać tej akcji skrót klawiszowy.

LastPass Password Manager - pobierz

Rozszerzenie LastPass to darmowy menedżer haseł i formularzy online, który pomoże zwiększyć poziom bezpieczeństwa korzystania z sieci. Oferuje on wiele ciekawych możliwość spośród których wymienić warto: tworzenie mocnych haseł, automatyczne wypełnianie pól formularzy, możliwość logowania do ulubionych serwisów za pomocą jednego kliknięcia myszy czy też bezpieczną klawiaturę ekranową. LastPass Password Manager współpracuje również z innymi popularnymi przeglądarkami, także tymi mobilnymi.

NoScript - pobierz

NoScript pozwala blokować wykonywanie skryptów JavaScript i apletów Java na stronach internetowych, dzięki czemu zabezpiecza użytkownika przed atakami "cross-site scripting" (XSS) oraz przed złośliwym wykorzystywaniem luk bezpieczeństwa w odwiedzanych witrynach.

Simple Mail - pobierz

Klient pocztowy dla przeglądarki Mozilla Firefox. Umożliwia wyświetlanie powiadomień o nowych wiadomościach, ich odczyt oraz tworzenie nowych e-mailów. Wiadomości można filtrować i sortować. Simple Mail potrafi również obsłużyć kilka kont pocztowych.

Thumbnail Zoom Plus - pobierz

Dodatek, który powiększa obrazki od razu po najechaniu na nie kursorem myszy, dzięki czemu oszczędzamy czasu na klikaniu każdego z osobna. Szczególnie przydatny w serwisach społecznościowych. Według zapewnień autora Thumbnail Zoom Plus działa na wszystkich stronach, które posiadają bezpośrednie linki do grafiki.

Video DownloadHelper - pobierz

Video DownloadHelper wyszukuje na odwiedzanych przez użytkownika stronach materiały audio i video (gdy takie znajdzie jego ikona zmienia kolor), które można następnie przekonwertować (obsługiwane formaty to WMV, MPEG-4, MPG, AVI, MOV, MP3, 3GP i MPEG-2) i pobrać na dysk twardy komputera. Dodatek ten przygotowano z myślą o serwisie YouTube, ale równie dobrze współpracuje z witrynami takimi jak MySpace, DailyMotion i innymi podobnymi.

Przeglądarkę Mozilla Firefox możecie pobrać z naszej bazy programów.