Firefox i Chrome ukryją pasek adresu

Nowe wersje przeglądarek Chrome i Firefox mogą ukrywać pasek adresu, przez co zwiększy się rozmiar głównych okien interfejsu, przeznaczony do wyświetlania zawartości strony WWW.

Google i Mozilla w pracach nad nowymi wersjami swoich aplikacji postanowiły wykonać ukłon w stronę użytkowników tabletów i netbooków.

W ostatnim wydaniu deweloperskim przeglądarki Chrome pojawiła się opcja "Compact Navigation". Po jej aktywacji można kliknąć prawym przyciskiem myszy na dowolnej karcie i wskazać polecenie "Hide the toolbar" (ukryj pasek narzędzi). W wyniku tej operacji ukryty zostanie pasek adresu. Ponowne wyświetlenie paska URL można uzyskać po kliknięciu dowolnej otwartej karty.

Zobacz również:

  • Opera prezentuje funkcję, na którą nie wpadła konkurencja
  • Opera wprowadza serwis VPN w wersji premium. Czy warto się skusić?

Z kolei w Firefoksie podobną rolę pełni nowy dodatek o nazwie LessChrome HD. Ukryje on wszystkie nieużywane w danej chwili przez użytkownika paski narzędzi znajdujące się poniżej paska kart (pojawią się one z powrotem w momencie najechania kursorem na otwartą kartę przeglądarki lub przełączania kart).

Zobacz, jak działa dodatek do Firefoksa LessChrome HD:

Ukrycie zbędnych w danej chwili elementów interfejsu może okazać się przydatne użytkownikom urządzeń o mniejszych ekranach. W wypadku tabletów czy netbooków zwiększenie powierzchni użytkowej okna przeglądarki wydaje się uzasadnione.

Podobna funkcja, jak ukrywanie paska URL, już istnieje - i to we wszystkich przeglądarkach. Wystarczy wcisnąć klawisz F11, a przeglądarka przejdzie w tryb pełnoekranowy. Znikają wszystkie elementy interfejsu; pasek adresu jest dostępny "na zawołanie", po najechaniu kursorem do górnej krawędzi okna.

Waszym zdaniem, czy nowa funkcja jest potrzebna?