Firefox ma już 9 lat. Zobaczcie co wniósł do Internetu

Firefox w wersji 1.0 został wydany dokładnie dziewięć lat temu. Zapoznaj się z dwiewięcioma najważniejszymi elementami, które przeglądarka Mozilli wniosła przez ten okres do Internetu.

Dokładnie 9 listopada 2004 roku na rynku pojawiła się przeglądarka Firefox w wersji 1.0. Fundacja Mozilla postanowiła uczcić jej dziewiąte urodziny prezentując "dziewięć ulubionych prezentów, które dała Internetowi w ciągu dziewięciu lat":

Mobilny Firefox: Firefox nie wspiera już tylko systemy Windows, Mac i Linux, ale również tablety i smartfony pracujące pod kontrolą Androida

Rosnąca rodzina Firefoksa: rodzina Firefoksa została wzbogacona w tym roku przez pierwszy smartfon z systemem Firefox OS

Zobacz również:

  • Przeglądarki internetowe - popularność na świecie [wrzesień 2021]
  • Firefox - historia aktualizacji [06.10.2021]
  • Apple w odwrocie - nowe Safari 15.1 przywraca stary interfejs!

Szybkość: Firefox jest szybki jak nigdy dotąd: poprawił wyniki z zeszłego roku osiągane w benchmarkach Kraken i Octane o, odpowiednio, 74% i 88%. Dzięki usprawnieniom w JavaScript zapewnia też o 25% szybsze uruchamianie aplikacji webowych.

Społeczność: Pracujemy nad sposobami zintegrowania serwisów społecznościowych i usług bezpośrednio z Firefoksem. W poprzednim roku nawiązaliśmy współpracę z pierwszym naszym partnerem, czyli Facebookiem. Krótko po tym dodaliśmy do Firefoksa integrację z kolejnymi serwisami społecznościowymi – Cliqz i Mixi. Obecnie pracujemy z wieloma innymi serwisami społecznościowymi, usługami i aplikacjami, aby przeglądanie Internetu było bardziej społeczne, konfigurowalne i osobiste.

Prywatność: Jesteśmy dumni z tego, że możemy się pochwalić przyznanym w 2012 roku przez Ponemon Institute tytułem Najbardziej zaufanej firmy w dziedzinie prywatności. Niedawno udostępniliśmy też dodatek Lightbeam pomagający w chonieniu prywatności internautów.

Bezpieczeństwo: udostępniliśmy narzędzie Mixed Content Blocker, które dba o bezpieczeństwo internautów podczas przreglądania Sieci. Firefox zwiera też funkcję Click to Play, która wskazuje wtyczki podatne na ataki.

Najlepsze narzędzia dla dewelperów: Firefox oferuje obecnie szeroki zestaw narzędzi dla programistów do edycji i debugowania HTML, CSS i JavaScript zarówno dla desktopów, jak i smartfonów. Ostatnie z nich to: App Manager; Responsive Design View, Network Monitor; Page Inspector i JavaScript Debugger.

WebRTC: Firefox pozwala na połączenia wideo i udostępnianie plików bezpośrednio w przeglądarce, a wszystko to bez potrzeby instalowania wtyczek, czy programów firm trzecich.

Innowacje w zakresie webowych gier: przez ostatni rok nasi programiści i inżynierowie ciężko pracowali, aby stworzyć z Internetu platformę dla rozwoju high-endowych gier. Opracowaliśmy podzbiór JavaScriptu nazywany asm.js, który pozwala programistom tworzyć zaawansowane aplikacje, takie jak gry, bezpośrednio w Sieci.

Na koniec Mozilla dodatkowo zapowiedziała rychłe udostępnienie kilku "ciekawych rzeczy", w tym zaktualizowany interfejs przeglądarki i Firefoksa zoptymalizowanego do pracy na tabletach z Windows 8.