Firefox na komórki wkracza w fazę testów

Mozilla wydała oświadczenie w którym informuje, że w przyszłym tygodniu do fazy testów zostanie dopuszczona wersja alfa przeglądarki Firefox na telefony komórkowe. Póki co, robocza nazwa programu brzmi Fennec.

Na początku niewiele osób będzie mogło skorzystać z dobrodziejstw nowej przeglądarki. Kod źródłowy programu będzie bowiem dostępny jedynie na telefony Nokia N810. Co więcej, skorzystać z niego będą mogły tylko osoby blisko związane z producentem przeglądarki.

Jay Sullivan, przedstawiciel , oświadczył że obecnie trwają prace nad wersją która będzie całkowicie kompatybilna z Windows Mobile. Pewnym jest również, że w przyszłości pojawią się jeszcze przynajmniej trzy wersje alfa. Pierwsza beta ujrzy światło dzienne dopiero w roku 2009.

Bieżąca wersja Firefoxa na telefony komórkowe zawierać będzie pasek wyszukiwania znany w wersji 3.0 programu (dostępnego na komputery PC), pełną obsługę JavaScript oraz uproszczony interface dostosowany do wymagań użytkowników telefonów komórkowych. Co więcej, program ma być w pełni zintegrowany z ekranami dotykowymi.