Firefox nie będzie stał w miejscu
-
- 31.12.2009, godz. 10:16
Dlaczego Mozilla tak mocno zaangażowała się w proces związany z umieszczeniem przez Microsoft w Windows 7 tzw. ekranu wyboru przeglądarki? Mimo, że to Opera zainicjowała cały proces, Mozilla najczęściej i najgłośniej zabierała w tej sprawie głos.
Dołączyliśmy do procesu jako "podmiot zainteresowany". To oznacza, że mieliśmy możliwość przedstawiania dokumentów przed Komisją Europejską. Nie byliśmy stroną ale nakreśliliśmy serię podstawowych zasad związanych z poszanowaniem wyboru dokonywanego przez użytkowników jako kluczowy element rozwiązania sporu. Jest to odzwierciedleniem misji non-profit Mozilli. Komentowaliśmy również ekran wyboru przeglądarki, chociaż nie my zgłosiliśmy tę propozycję.
Zobacz również:
Jak pan przyjął zapowiedzi Microsoftu, wypowiedziane w trakcie konferencji Professional Developers Conference, odnośnie zwiększenia wydajności Internet Explorera 9? Jest pan podekscytowany z powodu rosnącego tempa rywalizacji MS - Mozilla?
Pewnie, że tak! Kiedy wydaliśmy pierwszą wersję Firefoksa w 2004 r. naszym celem była promocja wolnego wyboru [przeglądarki - red.] oraz innowacyjności Internetu. Od tego czasu zmieniliśmy rynek i zdołaliśmy sprawić, że Microsoftowi zaczęło ponownie zależeć na Sieci. Jednym z największych osiągnięć społeczności skupionej wokół Mozilli było przywrócenie przez Microsoft działu zajmującego się przeglądarką internetową i uczynienie Sieci lepszym miejscem dla milionów ludzi, którzy nie mają czasu na wybieranie przeglądarki. Internet Explorer 8 jest znacznie lepszym produktem niż IE6, a ja jestem pewien, że IE9 będzie lepszy niż IE8.
Firefox nie będzie stał w miejscu; odnosi sukcesy dzięki konkurencji. Zbudowaliśmy nowy, konkurencyjny rynek przeglądarek i z niecierpliwością czekamy na to, by pokazać światu na co nas stać.
Który z obszarów rywalizacji producentów przeglądarek jest najważniejszy z punktu widzenia użytkownika końcowego? Bezpieczeństwo, wydajność, wygoda, a może coś innego?
Najwięcej korzyści dla użytkownika niesie wydajność, łatwość obsługi i rozwój nowych technologii sieciowych.
Wydajność i innowacyjne rozwiązania idą ręka w rękę. Przeglądarka internetowa została zaprojektowana w czasach, gdy World Wide Web składała się głównie ze statycznych dokumentów i tekstu. Teraz mamy obrazy, aplikacje, wideo i mashupy [hybrydowe aplikacje sieciowe - red.]. Powstanie tych nowych stron było możliwe dzięki opracowaniu innowacyjnych technologii, rozwijanych w imię spełnienia potrzeb użytkowników Sieci oraz web-developerów. Strony takie wymagają także wydajniejszego działania, więc przeglądarki internetowe muszą ścigać się o funkcjonalność i wydajność.
Jednocześnie nie wolno nam zapominać, że przeglądarka należy do użytkownika. Dostarczone z nią funkcje i narzędzia powinny ułatwić mu kontrolę nad informacją cyfrową i wirtualnym życiem, a przeglądarka powinna być całkowicie elastyczna, aby można było ją dostosować do specyficznych wymagań internauty.