Firefox otrzyma WebRender w edycji 67

Mozilla Firefox w wersji 67 już 21 maja. Jedną z zaplanowanych nowości będzie WebRender, jednak... otrzymają go tylko nieliczni.

Mozilla zadecydowała, że komponent otrzyma zaledwie 5% użytkowników. Jest on efektem 3 lat i 8 miesięcy pracy zespołu deweloperów, a na czym właściwie polega? Komponent pozwala przeglądarce Firefox na korzystanie z karty graficznej do renderowania stron internetowych, co znacznie zwiększa płynność renderowania stron - nawet do poziomu 60 klatek na sekundę. Rozwiązanie to miało zostać wdrożone już w 2017 roku, kiedy uruchomiono Firefox Quantum (została po tym rysunkowo-tekstowa prezentacja na tej stronie), jednak WebRender nie był wówczas gotowy. Jeśli chodzi o wymagania sprzętowe, od tego czasu nic się nie zmieniło - rozwiązanie to ma działać tylko i wyłącznie na systemach Windows 10 z kartą graficzną Nvidia.

Firefox otrzyma WebRender w edycji 67

A dlaczego tylko 5% użytkowników będzie mogło sprawdzić nowe rozwiązanie? Odpowiedź jest prosta - będą to testerzy. Można zostać jednym z nich - należy przejść na tę stronę i zalogować się za pomocą konta Firefox, GitHub lub Google. Dopiero gdy te 5% da sygnał, że wszystko działa pozytywnie, można spodziewać się wprowadzenia WebRendera do kolejnych wydań "liska".

Zastosowanie tego komponentu przez Mozillę może być dobrym pomysłem na odzyskanie choćby niewielkiej liczby użytkowników, którzy porzucili Firefoxa na rzecz innych przeglądarek (głównie Chrome).