Firefox otrzyma WebRender w edycji 67

Mozilla Firefox w wersji 67 już 21 maja. Jedną z zaplanowanych nowości będzie WebRender, jednak... otrzymają go tylko nieliczni.

Mozilla zadecydowała, że komponent otrzyma zaledwie 5% użytkowników. Jest on efektem 3 lat i 8 miesięcy pracy zespołu deweloperów, a na czym właściwie polega? Komponent pozwala przeglądarce Firefox na korzystanie z karty graficznej do renderowania stron internetowych, co znacznie zwiększa płynność renderowania stron - nawet do poziomu 60 klatek na sekundę. Rozwiązanie to miało zostać wdrożone już w 2017 roku, kiedy uruchomiono Firefox Quantum (została po tym rysunkowo-tekstowa prezentacja na tej stronie), jednak WebRender nie był wówczas gotowy. Jeśli chodzi o wymagania sprzętowe, od tego czasu nic się nie zmieniło - rozwiązanie to ma działać tylko i wyłącznie na systemach Windows 10 z kartą graficzną Nvidia.

Firefox otrzyma WebRender w edycji 67

A dlaczego tylko 5% użytkowników będzie mogło sprawdzić nowe rozwiązanie? Odpowiedź jest prosta - będą to testerzy. Można zostać jednym z nich - należy przejść na tę stronę i zalogować się za pomocą konta Firefox, GitHub lub Google. Dopiero gdy te 5% da sygnał, że wszystko działa pozytywnie, można spodziewać się wprowadzenia WebRendera do kolejnych wydań "liska".

Zobacz również:

  • Firefox - historia aktualizacji [19.07.2021]
  • Firefox 90 - co nowego przynosi?

Zastosowanie tego komponentu przez Mozillę może być dobrym pomysłem na odzyskanie choćby niewielkiej liczby użytkowników, którzy porzucili Firefoxa na rzecz innych przeglądarek (głównie Chrome).