Firefox popularny wśród profesjonalistów

Od końca ub. roku wykorzystanie przeglądarki Firefox przez profesjonalistów biznesowych wzrosło dwukrotnie - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Janco Associates. Według sporządzonego na tej podstawie raportu, do końca bieżącego kwartału już co czwarty profesjonalista biznesowy będzie korzystał z Firefoxa.

Obecnie, według danych Janco Associates, z Firefoxa korzysta 10% profesjonalistów biznesowych, do połowy roku sięgnie zaś 25%. Lwią część rynku nadal utrzymuje produkt Microsoftu, Internet Explorer, z którego korzysta 83%. 4% profesjonalistów korzysta z Mozilli, pozostałe przeglądarki posiadają poniżej 1% wśród użytkowników z badanego grona.

Według sondażu główne zalety, jakie dostrzegają profesjonaliści biznesowi w Firefoksie to większe (w porównaniu do dominującego IE) poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość wyświetlania stron w zakładkach a nie osobnych oknach (tabbed browsing).

Ogółem, według Nielsen/Netratings w marcu br. stronę Fundacji Mozilla gdzie można pobrać Firefoxa odwiedziło 2,6 mln osób (o 237% więcej niż w czerwcu 2004). W badaniu Janco wśród konsumentów jest mniej niż 5% użytkowników Firefoxa. Kiedy uwzględnia się zatem ogół użytkowników przeglądarek, udział Firefoxa sięga tylko 5,47%, a IE - 92,2%.

Janco badał ruch na 6 witrynach, które odwiedza miesięcznie 100 tys. unikalnych użytkowników; błąd pomiaru sięga 1%.


Zobacz również