Firefox przełamuje barierę 20 proc., ale na krótko

Według danych NetApplications, Mozilla Firefox w dwóch tygodniach października przekraczała próg 20 proc. udziału w rynku przeglądarek, ale pod koniec miesiąca udział spadł poniżej tego poziomu.

W czasie dwóch tygodni ubiegłego miesiąca przeglądarka Mozilli utrzymywała się powyżej 20 proc. udziału w rynku, jednak w skali całego miesiąca średnia udziału wyniosła 19,97 proc., co oznacza wzrost o pół punktu procentowego w stosunku do września. We wrześniu przeglądarka trochę straciła po wprowadzeniu przeglądarki Chrome Google, ale w październiku odrobiła straty.

W czerwcu przedstawiciele NetApplication prognozowali, że barierę 20 proc. przeglądarka Mozilli osiągnie być może w lipcu, ale prognozy się nie sprawdziły i udział nawet zaczął spadać po pojawieniu się Chrome.

Z kolei Internet Explorer znowu straciła w ostatnim miesiącu, chociaż nadal pozostaje najpopularniejszą przeglądarką z udziałem 71,3 proc. w październiku. W ciągu ostatniego roku przeglądarka Microsoftu straciła 7 punktów procentowych, w większości na korzyść Firefox, ale także Safari, Opera i Chrome.

Ta ostatnia ostro wystartowała we wrześniu osiągając udział 0,78 proc., ale w październiku ten udział lekko spadł - do 0,74 proc.

Starsza przeglądarka Firefox 2.0 jest nadal podmieniana przez nową wersję i w październiku Firefox 3.0 osiągnęła poziom 73 proc. wszystkich używanych kopii przeglądarki Mozilli. Wsparcie dla Firefox 2.0 kończy się pod koniec br. Mozilla planuje jeszcze wydanie ostatniego uaktualnienia bezpieczeństwa dla starszej przeglądarki.


Zobacz również