Firefox: rosnąca popularność

Tempo przyrostu liczby przeglądarek Mozilla Firefox zapowiada możliwość osiągnięcia 20 proc. udziału w rynku już w lipcu br.

Według danych Net Applications, w maju Firefox zwiększyła swój udział w rynku o prawie 0,6 punktu proc., osiągając 18,4 proc. Według analityków tej firmy, utrzymując podobne tempo wzrostu, w lipcu można spodziewać się 20 proc. udziału w rynku.

Majowy wynik jest największym przyrostem, jaki przeglądarka Firefox uzyskała od marca 2007 r. i pojawił się po chwilowym spadku, który miał miejsce w kwietniu br.

Firefox 3.0, która ma pojawić w wersji docelowej jeszcze w tym miesiącu, odnotowała w maju zwiększenie swoich udziałów w rynku o 0,2 proc. Większe udziały w stosunku do kwietnia odnotowała też Safari (kwiecień - 5,8 proc. maj - 6,25 proc.) i Opera (odpowiednio: 0,69 i 0,71 proc.)

Wyniki te uzyskano kosztem Internet Explorer, która odnotowała spadek o ponad jeden punkt procentowy ( po chwilowym, niewielkim wzroście w kwietniu), osiągając w maju wynik 73,8 proc. udziału w rynku. Jeszcze dwa lata temu udział IE w rynku przeglądarek wynosił 84,1 proc.

Net Application prowadzi badania użytkowania przeglądarek wśród swoich klientów.