Firefox rośnie w siłę

Jak wynika z rankingu gemiusTraffic dotyczącego popularności przeglądarek internetowych w Polsce, z Firefoksa korzysta w naszym kraju już ponad 30 procent użytkowników. Umacnia się również pozycja ostatniej wersji Internet Explorera.

Szczegółowe dane umieszczone na stronie Ranking.pl (www.ranking.pl) dowodzą nadal dominującej pozycji przeglądarek Microsoftu, na poziomie około 60 procent po zsumowaniu wyników osiągniętych przez obie wersje Internet Explorera. Te proporcje zaczynają się jednak zmieniać. W ciągu ostatniego roku zauważalny jest spadek zainteresowania Internet Explorerem w wersji 6.x, przy jednoczesnym wzroście zainteresowania jego najnowszą wersją, czyli 7. Korzysta z niej już obecnie kilkanaście procent polskich internautów. Jeśli chodzi o samego Firefoksa, to oczywiście prym wiedzie wersja 2.x. Liczba użytkowników FF w wersji 1.x jest marginalna.

Dość statyczna na tle konkurentów pozostaje również pozycja przeglądarki internetowej Opera (na poziomie kilku procent, z nieznacznymi wahaniami w ciągu całego roku). Preferowana jest przy tym wersja 9.

Zawirowania i trendy

W najbliższym czasie nie należy się spodziewać zasadniczych zmian. Liczba użytkowników produktów Microsoftu prawdopodobnie pozostanie na podobnym poziomie, przy jednoczesnym odwracaniu się proporcji między wersjami 6.x oraz 7.x. Sytuację w rankingu w okresie długoterminowym może zmienić nieco pojawienie się kolejnych wersji Mozilli Firefoksa (3.x).