Firefox samoczynnie wyrzuca dodatki i rozszerzenia [aktualizacja]

Jeśli używasz przeglądarki Firefox, zobaczysz dziś informację o tym, że wszystkie zainstalowane dodatki i rozszerzenia są niekompatybilne i zostaną wyłączone. To błąd przeglądarki, ale poczujesz efekty.

Używasz w przeglądarce Firefox takich rozszerzeń jak AdBlock, menadżer pobierania czy haseł? Wszystkie co do jednego wylecą i nie będzie możliwości ponownej ich instalacji. A więc - witajcie reklamy i mniej wygodne korzystanie z sieci. A wszystko przez to, że około miesiąca temu Mozilla zaczęła szykować program "Rekomendowanych rozszerzeń", mający na celu pomóc użytkownikom w znajdywaniu i używaniu tylko tych dodatków do przeglądarki, które będą spełniać rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa. Nie został on jeszcze wprowadzony w życie, ale do przeglądarki zostały już zaimplementowane mechanizmy, mające za zadanie przygotować pod niego grunt. Kilka godzin temu wygasł zastosowany w nim certyfikat używany przez Mozillę do podpisywania rozszerzeń i to właśnie przyczyna, że istniejące rozszerzenia przestały działać, a nowych nie da się zainstalować.

Firefox samoczynnie wyrzuca dodatki i rozszerzenia [aktualizacja]

Obecnie Mozilla pracuje intensywnie nad rozwiązaniem problemu, a użytkownikom pozostaje cierpliwie czekać. Nie jest na razie wiadomo, czy usunięte dodatki samoczynnie powrócą, czy też trzeba będzie instalować je na nowo? Jeśli ktoś używa wersji deweloperskiej, może wejść do ustawień konfiguracyjnych przeglądarki (w pasku adresu wpisujemy about:config), a następnie zmienić wartość xpinstall.signatures.required na false. To powinno pomóc - o ile ni eokaże się, że przyczyna problemu znajduje głębiej.

Zobacz również:

  • Najnowszy, najszybszy, najlepszy. Sprawdzamy czym jest Pixel UI - nakładka na Androida prosto od Google
  • Jak sprawdzić, czy Twoje hasło zostało skradzione?
  • Używasz Firefoxa? Już możesz go zaktualizować

AKTUALIZACJA

W nocy z 4/5 maja wszystkie dodatki samoczynnie powróciły dzięki wypuszczonej przez Mozillę łatce. Użytkownicy nie muszą niczego robić - wystarczy uruchomienie przeglądarki, aby została ona zaaplikowana.