Firefox w 2017 roku przyspieszy

Firefox ma znacząco przyspieszyć pod koniec 2017 roku. Odpowiadać ma za to nowy silnik budowany w ramach Projektu Quantum.

Mozilla ogłosiła nowy projekt - Project Quantum. Zakłada on stworzenie nowego silnika, który pozwolić ma na znaczące przyspieszenie (kwantowe) działania przeglądarki Firefox zarówno na komputerach, jak i urządzeniach przenośnych. Gdy założenia te zostaną zrealizowane korzystający z przeglądarki Firefox będą mogli liczyć na szybsze ładowanie stron, płynniejsze animacje i interaktywność w czasie rzeczywistym.

Jeżeli chodzi o stronę techniczną Mozilla zamierza bazować przy budowie nowego silnika na pojedynczych komponentach silnika Servo. Programiści mają sięgnąć po język programowania Rust, który, jak twierdzi Mozilla, "zapewnia programom niezwykłą szybkość upraszczając jednocześnie rozwój programów równoległych gwarancją bezpieczeństwo dla wątków i pamięci".

Następnej generacji silnik bazujący na Project Quantum trafi na platformy Android, Windows, Mac i Linux pod koniec 2017 roku. Użytkownicy iOS prawdopodobnie też otrzymają możliwość skorzystania z szybszego Firefoksa, lecz nastąpi to nieco później.