Firefox w dół, Safari w górę

W styczniu minimalnie obniżył się udział Firefoksa w rynku przeglądarek (o 0,3%) - donosi firma Net Applications, specjalizująca się w internetowych statystykach. To pierwszy od 9 miesięcy przypadek spadku popularności open-source'owej przeglądarki.

Z danych Net Applications wynika, że w styczniu z Firefoksa korzystało 13,7% wszystkich internautów - miesiąc wcześniej wartość ta wynosiła 14%. "Wydaje się, że to rzeczywisty spadek, a nie anomalia statystyczna. Ale zwolennicy Firefoksa raczej nie mają powodów do niepokoju - styczniowy wynik wciąż jest lepszy niż listopadowy, a poza tym takie chwilowe spadki popularności zdarzały się tej przeglądarce już wcześniej" - komentuje Vincent Vizzaccaro z Net Applications.

Spadek popularności Firefoksa nie jest jedynym zaskoczeniem - analitycy zauważyli również powolne, ale konsekwentne zwiększanie się udziału w rynku przeglądarki Safari. W styczniu wyniósł on 4,7% - czyli o 0,5% więcej niż w grudniu. Warto wspomnieć, że rok temu w styczniu przeglądarka firmy Apple miała zaledwie 3,1% udziały w rynku.

Analitycy Net Applications zwracają uwagę, iż popularyzowanie się Safari związane jest z rosnącą popularnością systemu Mac OS X i komputerów Macintosh - według danych ze stycznia, z Mac OS X korzystało 6,2% internautów (o 0,5% więcej niż w grudniu).

Oczywiście, na rynku przeglądarek i systemów wykorzystywanych przez internautów wciąż dominuje Microsoft - w styczniu z różnych wersji Internet Explorera korzystało 79,8% użytkowników Internetu, zaś z systemu Windows XP - ok. 85%.