Firefox w wersji 64-bit w marcu 2015 roku?

Mozilla długo się wahała, ale w końcu decyzja zapadła - na pewno powstanie wydanie Firefoxa dedykowane systemom 64-bitowym. Ujrzy światło dzienne w listopadzie - ale będzie to wersja testowa, na bazie której przygotuje się wydanie stabilne.

Google już zdecydowało się na ten krok, wypuszczając niedawno Chrome w takiej edycji, a jeszcze wcześnie Microsoft podzielił Internet Explorera na wydania 32- i 64-bitowe. Trzeci wielki gracz na rynku musiał w końcu odpowiedzieć, tym bardziej, że znacząco wzrasta ilość używanych systemów 64-bitowych, a w dodatku Mozillę zaniepokoiła pogłoska, że Microsoft porzuci wersję 32-bitową Windowsa. Pięcioosobowe ciało decyzyjne (Johnathan Nightingale, Bob Moss, Chad Weiner, Gavin Sharp, Madhava Enros) poinformowało, że prace są już w zaawansowanym stadium, a do ukończenia 64-bitowego wydania potrzeba jeszcze przygotować mechanizmy odpowiedzialne za kompatybilność wtyczek, instalator oraz kilka aspektów odpowiedzialnych za pracę przeglądarki.

Według statystyk prowadzonych przez Mozillę, połowa użytkowników Firefoxa używa systemów 64-bitowych, więc tym bardziej należy dać im przeglądarkę wykorzystująca wszystkie możliwości tego typu architektury. 9 listopada pojawią się wersje 64-bitowe Aurora i Beta, które zostaną udostępnione deweloperom, wybranym twórcom dodatków oraz osobom tworzącym interaktywne strony. Jeżeli testy wypadną pomyślnie, pierwsze 64-bitowe wydanie Firefoxa zadebiutuje 31 marca 2015 roku wraz z zaplanowaną edycją o numerze 37.