Firefox wkrótce bez wyszukiwarki Google, którą zastąpi Yahoo!

Mozilla poinformowała, że podpisała 5-letnią umowę z Yahoo!, na mocy której na rynku Stanów Zjednoczonych w przeglądarce Firefox domyślna wyszukiwarka Google zostanie zastąpiona przez Yahoo!.

Według wyników prezentowanych przez Net Applications przeglądarka Mozilla Firefox jest obecnie drugą najpopularniejszą przeglądarką na świecie ustępując miejsca jedynie Internet Explorerowi. Według Ranking.pl w Polsce od lat piastowała pozycję lidera. Od III kwartału 2009 roku jej popularność jednak powoli malała przy jednoczesnym wzroście udziałów Chrome. Doprowadziło to w końcu do tego, że kilka tygodni temu "lisek" przestał być najbardziej lubianą przeglądarką Polaków przerywając z projektem Google.

Z Firefoksa wciąż jednak korzysta co trzeci z polskich internautów, więc najnowsze doniesienia na jego temat powinny być dla wielu z nas interesujące. Dotyczą one domyślnej wyszukiwarki, czyli Google, która zostanie zastąpiona przez...Yahoo!.

Poniżej najważniejsze informacje:

- po 10 latach współpracy umowa pomiędzy Google i Mozillą dotycząca rynku Stanów Zjednoczonych nie została przedłużona

- Mozilla podpisała 5-letnią umowę z Yahoo!

- silnik Google będzie można ręcznie ustawić jako domyślny

- w sumie liczba zintegrowanych z przeglądarką Firefox wyszukiwarek wzrośnie do 61

- W Firefoksie Yahoo! zaoferuje wsparcie mechanizmu ochrony przed śledzeniem Do No Track

- funkcje geolokalizowania i Safe Browsing w dalszym ciągu będą opierały się na Google

Jak widzicie zmiana silnika wyszukiwania dotyczy jedynie rynku Stanów Zjednoczonych. Bardzo prawdopodobne jest, że wkrótce objęte nią zostaną jednak także inne kraje.

Google - finansowy partner

Do tej pory około 90% przychodów Mozilli pochodziło od firmy Google. Trudno jednak nie zauważyć, że obecnie internetowy gigant znajduje się w zupełnie innej sytuacji niż jeszcze kilka lat temu za przyczyną ogromnego wzrostu popularności Chrome. Chyba raczej nie leży więc w jego interesie finansowanie bezpośredniego konkurenta.

Microsoft wkracza do akcji?

Na koniec warto zauważyć, że w opisane zmiany mimowolnie wmieszał się również Microsoft. Zyska on na nich ponieważ Wyszukiwarka Yahoo! korzysta z silnika Bing.