Firefox: wreszcie jest beta wersji 3

Co ważne, historię przeglądania będzie można przeszukiwać z poziomu paska adresowego - jeśli więc użytkownik szukał kiedyś w Sieci informacji np. o Toyocie Corolli Verso i trafił na poświęconą temu modelowi stronę, to aby ją zlokalizować, wystarczy, że wpisze w pasku adresowym słowo 'toyota', 'corolla' lub 'verso' - wtedy wyświetlona zostanie lista odwiedzonych stron, zawierających informacje na ten temat.

Tristan Nitot, Prezes Mozilla Europe

Tristan Nitot, Prezes Mozilla Europe

PCWK Online: Kiedy pojawi się finalna wersja Firefoksa 3?

Tristan Nitot, prezes Mozilla Europe:

Kiedy będzie gotowa (śmiech). Nie żartuję. Jeśli podałbym teraz jakąś konkretną datę byłby to zły znak co do tego, jak dbamy o bezpieczeństwo i jakość. Musisz wybrać: albo wprowadzasz coś na rynek na dokładną datę, albo wtedy, kiedy jest gotowe. Rozwój oprogramowania to naprawdę poważna i skomplikowana sprawa. Kiedy my mówimy, że produkt jest gotowy - mówimy to na poważnie. Na razie mamy Beta 1 i liczymy na to, że około pół miliona ludzi da nam jakieś informacje zwrotne. To wielka liczba ludzi i przetworzenie tego feedbacku zajmie nam trochę czasu. Z całego tego hałasu musimy wyłowić to, co jest istotnie i to, co nie jest. Wtedy opublikujemy drugą, a później trzecią, wersję Beta. Jeżeli będziemy zadowoleni z jakości, udostępnimy finalny produkt.

Może się jednak zdarzyć, że nie będziemy zadowoleni. będziemy wtedy zmuszeni odłożyć moment premiery, aż osiągniemy pożądaną jakość. Popularność Firefoksa zawsze brała się z jego jakości i poziomu bezpieczeństwa. Oczywiście, chciałbym udostępnić Firefoksa 3 nawet jutro, ale dużo ważniejsze [od terminu - red.] są właśnie jakość i bezpieczeństwo. Jeśli będziemy musieli zrobić jeszcze kilka rund z betą, nawet 4, czy 5 to okey - zrobimy to. Koniec końców będzie to dobre dla użytkowników. Powiem jeszcze raz: nie kierują nami daty, kieruje nami jakość.

Mam jednak nadzieję, że uda nam się udostepnić Firefoksa 3 w pierwszej połowie przyszłego roku. Nie wiem, może nawet za kilka miesięcy - jeszcze przed czerwcem.

Będzie bezpieczeniej

W wersji 3.0 znajdzie się również zintegrowane narzędzie Google'a, którego zadaniem będzie ostrzeganie użytkownika o tym, że strona, którą zamierza odwiedzić, może zawierać złośliwe oprogramowanie. Zmian związanych z bezpieczeństwem doczeka się również menadżer pobierania plików - w nowym wydaniu ma się on lepiej integrować z aplikacjami antywirusowymi. Nowością jest również zablokowanie możliwości instalowania rozszerzeń pochodzących z podejrzanych stron (ten mechanizm bywał wykorzystywany do instalowania w systemie szkodliwego oprogramowania).

Przedstawiciele Mozilli zastrzegają, że najistotniejsze zmiany nie są widoczne dla zwykłych użytkowników - chodzi tu o nowy mechanizm renderujący strony - Gecko 1.9. Twórcy przeglądarki tłumaczą, iż dzięki niemu nowy Firefox będzie sprawniej wyświetlał strony typu Web 2.0.

Firefox 3 beta 1 dostępny jest m.in. w wersjach dla Linuksa, Mac OS X oraz Windows. Program jest spolonizowany - można go znaleźć na stronie Mozilli. Warto wspomnieć, iż przedstawiciele Fundacji zastrzegają, że w nowej wersji mogą nie działać niektóre rozszerzenia przeznaczone dla wydania 2.0.

Wkrótce poprawka dla Fx 2.0

Mozilla Foundation zapowiedziała przy okazji, że w najbliższych dniach użytkownikom Firefoksa udostępnione zostanie kolejne uaktualnienie dla wersji 2.0 - wydanie 2.0.0.10. Jest ono już testowane i powinno zostać opublikowane najpóźniej na początku przyszłego tygodnia.

Najważniejszą zmianą wprowadzaną do przeglądarki przez to uaktualnienie będzie usunięcie groźnego błędu, związanego z obsługą plików typu .jar (Java Archive). Okazało się bowiem, że Firefox nie dość dokładnie sprawdza, czy pliki skompresowane w ten sposób nie są szkodliwe dla komputera - a to sprawia, iż możliwe jest umieszczenie w nich złośliwego kodu i zainfekowanie komputera przez przeglądarkę.