Firefox wreszcie z obsługą kart w osobnych procesach. Będzie bezpieczniej

Firefox był swego czasu królem alternatywnych dla Internet Explorera przeglądarek, ale wraz z rozwojem Google Chrome program od Mozilli nieco stracił na znaczeniu. Co prawda nadal ma on oddane grono użytkowników, a wraz z najnowszą aktualizacją wprowadzającą obsługę kart w ramach osobnych procesów twórcy Firefoksa chcą znów powalczyć o nowych użytkowników.

Firefox to jedna z alternatywnych przeglądarek dla komputerów stacjonarnych. Swego czasu była to lekka odpowiedź na słabej jakości Internet Explorera od Microsoftu, a w naszym kraju cieszyła się przy tym niezwykle wysoką popularnością. Niestety, ostatnie lata trudno uznać za udane dla Mozilli, a Ognisty Lis stał się ociężały stracił na popularności. Microsoft odrobił pracę domową i jego własna przeglądarka jest coraz lepsza, a bardzo szybko zdobył uznanie internautów Chrome od Google.

Sytuacja zaczęła się co prawda nieco stabilizować, ale twórcy Firefoksa nie chcą spocząć na laurach. W najnowszej edycji Firefox Nightly (czyli tzw. nocnej wersji rozwojowej) pojawiła się obsługa uruchamiania każdej otwartej karty w ramach osobnego procesu. To rozwiązanie znają użytkownicy Chrome, a wprowadzając je Mozilla dogania konkurenta w postaci Google. Ma to zapewnić większe bezpieczeństwo.

Firefox wreszcie z obsługą kart w osobnych procesach. Będzie bezpieczniej

Mozilla Firefox

Dzięki temu rozwiązaniu możliwa jest znacznie stabilniejsza praca programu, a w razie awarii wtyczek np. Adobe Flash lub trafieniu na obciążającą nadmiernie zasoby komputera stronę, użytkownik nie powinien być narażony na zresetowanie całej przeglądarki. Zamknięty i uruchomiony ponownie zostanie wyłącznie proces odpowiedzialny za jedną, felerną kartę. Oprócz tego nowa aktualizacja i wprowadzenie osobnych procesów dla każdej z kart ma przynieść po raz kolejny przyspieszenie działania programu.

Zobacz również:

  • Aplikacje i Gry na Androida za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [17.09.2021]
  • Firefox - historia aktualizacji [08.09.2021]

Firefoksa w wersji Nightly obsługującego uruchamianie kart w osobnych procesach można pobrać z witryny mozilla.org. Konieczne będzie też wpisanie w pasku adresu frazy about:config oraz przestawienie opcji browser.tabs.remote na pozycję true. Należy tylko pamiętać, że to wersja rozwojowa, w której mogą występować błędy i niedoróbki. Pytanie, czy użytkownikowi zależy na szybkości, czy stabilności.