Firefox zaraża komputery

Mozilla potwierdziła, że w rozszerzeniach Sothink Web Video Downloader 4.0 i wszystkich wersjach Master Filera znalazł się koń trojański, przejmujący kontrolę nad maszyną ofiary. Zarazić się nim mogło prawie 5 tys. komputerów.

O problemie Mozilla poinformowała na blogu .Feralne dodatki zostały już usunięte z oficjalnego serwisu Dodatki dla Firefoksa. Sothink Web Video Downloadera 4.0 i Master Filera można było pobrać ze specjalnego działu, do którego trafiają nowe dodatki. Ich instalacja wymaga dodatkowego potwierdzenia ze strony osoby, która chce je dołączyć do swojej przeglądarki.

Sothink Web Video Downloadera pobrano około 4 tys. razy, Master Filera ponad 600. Jeśli osoby, które je zainstalowały korzystały z Linuksa lub systemu Apple'a mogą spać spokojnie. Infekcje dotyczą bowiem jedynie systemów Microsoftu. Trojana nie znaleziono też w dodatku Sothink Web Video Downloader wersji wyższej, niż 4.0.

Zobacz również:

  • Przeglądarki internetowe - popularność na świecie [lipiec 2022]

Osobom, które kiedykolwiek zainstalowały któryś z dodatków Mozilla doradza ich usunięcie. Ponieważ ten zabieg nie usuwa trojana, konieczne jest użycie programu antywirusowego do oczyszczenia systemu.

Dodatki usunięto z oficjalnej strony Dodatki dla Firefoksa, ale niebezpieczeństwo zarażenia się nimi nie zniknęło, gdyż są one dostępne do pobrania na innych stronach.

Choć zainfekowanych zostało aż 5 tys. komputerów nie jest to rekord. W 2008 r. inne złośliwe oprogramowanie było jeszcze skuteczniejsze. Robak umieszczony w jednym z dodatków w wietnamskiej wersji językowej zarażał przez kilka miesięcy. Udało mu się zainfekować 17 tys. komputerów.