Firefox ze Wstążką?

Interfejs przyszłych wersji przeglądarki Mozilli zostanie wzbogacony o rozwiązanie przypominające Wstążkę pakietu Office 2007 i pasek kontekstowy eksploratora Windows 7. Takie są przynajmniej założenia Mozilli - producent chce w ten sposób uwolnić więcej miejsca w oknie programu na przeglądanie stron WWW.

Tak będzie wyglądał Firefox 3.7?
W Windows 7 znajdzie zastosowanie interfejs "Scenic Ribbon", rozszerzenie wprowadzonego w MS Office 2007 interfejsu "Fluent". Owa Wstążka zastępuje tradycyjny interfejs z menu rozwijanymi, paskami narzędzi i małymi ikonami funkcji, a przy okazji zmienia sposób pracy z systemem/pakietem biurowym. W październiku br. Microsoft udostępni aktualizację Windows 7 Client Platform Update, która zapewni obsługę interfejsu "Scenic Ribbon" w Viście.

Programiści Mozilli chcą dostosować wygląd Firefoksa do interfejsu "siódemki" z kilku powodów. Po pierwsze, ich zdaniem obecny UI przeglądarki jest już nieco przestarzały; po drugie - zastąpienie paska menu czymś w rodzaju Wstążki zapewni powiększenie głównego okna programu, w którym wyświetlane są strony internetowe.

Menu będą ukryte pod niewielką liczba przycisków (lub zakładek), a więc podobnie jak w przeglądarkach Chrome i Safari. Pasek menu będzie domyślnie ukryty, choć użytkownik będzie mógł przełączać widok i wyświetlać go w pełnej okazałości.

Mozilla odrzuca jednak umyślne kopiowanie pomysłów z produktów konkurencyjnych, przekonując, że podobieństw między różnymi przeglądarkami nie da się uniknąć.

Zmiany te być może zaobserwujemy już za pół roku w Firefoksie 3.7 (data wydania przewidziana na marzec 2010 r.). Ich wprowadzenie nie jest jednak przesądzone - obecnie należy je rozpatrywać jako propozycje zespołu zajmującego się rozwojem interfejsu przeglądarki; sugestie co do kierunku, w którym należy podążyć. Mozilla czeka jednak na konstruktywne opinie społeczności użytkowników programu, które mogą mieć znaczny wpływ na dalszy przebieg prac.

To nie wszystko: producent zastanawia się, jak opisane wyżej idee przemycić do wydań Firefoksa dla systemów Mac OS X i Linux. Zanim to jednak nastąpi, wersje linuksowe, makowe, jak i dla Windows XP, będą domyślnie wyświetlać pasek menu.

Więcej informacji: Mozilla Wiki