Firewall dla banknotów i paszportów

Rządy na całym świecie - również w Polsce - wprowadzają do użytku paszporty zabezpieczone chipem RFID. Oprócz nich mikroskopijne układy elektroniczne pojawiają się też w papierach wartościowych i banknotach. A co z bezpieczeństwem ich posiadaczy?

Specjaliści ds. bezpieczeństwa informatycznego nie mają najlepszego zdania o RFID-ach. Wielokrotnie spekulowali bowiem, że za pomocą standardowego czytnika tagów możliwe będzie sprawdzanie zawartości ludzkich portfeli - i to na ulicy, bez pytania kogokolwiek o zdanie.

Tymczasem RFID-y wmontowane w nasze paszporty zawierają o nas wiele istotnych informacji, poczynając od zdjęcia, a kończąc na miejscu zamieszkania.

Zobacz również:

  • Antywirusy i systemy bezpieczeństwa naszych urządzeń w 2020/2021 – na co zwracać uwagę przy wyborze antywirusa dla swoich urządzeń?

Firewall dla RFID-a

Aby zabezpieczyć tagi przed nieautoryzowanym odczytywaniem, stworzono projekt RFID Guardian. Na razie jest on w powijakach, jednak dość szybko się rozwija.

RFID Guardian ("firewall") to zasilane bateryjnie urządzenie emitujące fale, które zakłócają działanie elektronicznych czytników. Sprzęt nie tylko blokowałby dostęp do chipów, ale wręcz całkowicie uniemożliwiałby ich namierzenie - niewykluczone, że w przyszłości zostanie zintegrowany z telefonami komórkowymi...

Warto zajrzeć: "RFID Guardian Project" (witryna w języku angielskim)