Firma Microsoft potwierdza błąd w ostatniej aktualizacji

Użytkownicy zgłaszają problem z ostatnią aktualizacją Windows 10, który powoduje między innymi awarie systemu. Firma Microsoft podała instrukcję co robić.

W ciągu ostatnich paru miesięcy firma Microsoft mierzy się z ciągłymi problemami z aktualizacjami Windows 10. Nie inaczej jest i tym razem, gdyż po ostatniej o nazwie KB4592438 użytkownicy zgłaszają błąd Blue Screen of Death (BSOD) oraz problemy z uruchomieniem.

Wczoraj świat obiegła informacja, że niektóre komputery ulegają awarii, gdy użytkownicy uruchamiają wbudowane narzędzie Check Disc Utility (chkdsk). Narzędzie to służy do sprawdzania określonego dysku i naprawy lub odzyskiwania danych po wykryciu uszkodzenia. Ponadto jest używany także wtedy, gdy występują problemy z systemem Windows 10 lub Windows Update, ponieważ Check Disk Utility jest w stanie wykryć nieprawidłowo działające sektory na dysku twardym i odzyskać poprzednie dane.

Windows 10

Jak się okazuje, firma Microsoft potwierdziła, że jest świadoma problemu. Na stronie opisującej ostatnią aktualizację dodała nową pozycję w tabeli:

Niewielka liczba urządzeń, na których zainstalowano tę aktualizację, zgłosiła, że ​​podczas uruchamiania programu chkdsk / f ich system plików może zostać uszkodzony, a urządzenie może się nie uruchomić.

Dla urządzeń, które napotkały ten problem i nie mogą się uruchomić zalecono następujące działanie:

  1. Urządzenie powinno automatycznie uruchomić się za pomocą Konsoli Odzyskiwania po kilku nieudanych uruchomieniach.
  2. Wybierz Opcje zaawansowane.
  3. Wybierz opcję Wiersz polecenia z listy działań.
  4. Po otwarciu wiersza polecenia wpisz: chkdsk / f
  5. Pozwól programowi chkdsk zakończyć skanowanie, może to chwilę potrwać. Po zakończeniu wpisz: exit.
  6. Urządzenie powinno teraz uruchomić się zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli uruchomi się ponownie w Konsoli Odzyskiwania, wybierz Zakończ i przejdź do systemu Windows 10.

Dodatkowo została umieszczona informacja, że wszyscy użytkownicy systemu Windows 10 otrzymają poprawkę automatycznie i nie jest konieczne pobieranie jej ręcznie. Według informacji podanych na stronie, łatka ma być pobrana w ciągu 24 godzin. Aby to przyśpieszyć wystarczy zrestartować urządzenie.

Zobacz również: Aktualizacja Windows 10 21H1 już wkrótce