Firma hostingowa pozwana przez "antypiratów"

Holenderska organizacja antypiracka Brein pozwała niewielką firmę hostingową, z której usług korzystał serwis oferujący odnośniki do plików w sieci BitTorrent. Zdaniem przedstawicieli Brein firma ta, świadcząc usługi piratom, przyczyniła się do poważnego naruszenia praw autorskich.

Straty poniesione przez artystów reprezentowanych przez Brein z powodu działalności serwisu www.extremepowertorrents.nl zostały wycenione na równowartość 350 tys. USD - takiej kwoty domaga się teraz organizacja w pozwie od wspomnianej firmy (jej nazwy nie podano).

Cała sprawa rozpoczęła się kilka tygodni temu, gdy przedstawiciele Brein zgłosili się do przedstawicieli firmy, z której usług hostingowych korzystał serwis Extremepowertorrents.nl. Zażądali oni natychmiastowego wyłączenia owej strony i przekazania im wszelkich danych na temat jej właścicieli oraz użytkowników. Początkowo firma nie zamierzała współpracować, później jednak ugięła się pod presją - strona została usunięta (w porozumieniu z jej właścicielem), zaś Brein otrzymała wszystkie informacje, o które prosiła. Okazało się jednak, że informacje nie były wartościowe - właściciel strony nie podał w formularzu rejestracyjnym żadnych szczegółowych informacji na swój temat (Brein nie zdobyła więc ani jego adresu, ani nawet danych osobowych).

Organizacja uznała też, że firma hostingowa również jest współodpowiedzialna za nielegalne działania swoich klientów - dlatego też prawnicy Brein złożyli przeciwko niej pozew, w którym domagają się 350 tys. USD odszkodowania (jako rekompensaty za straty poniesione przez wydawców muzyki w wyniku nielegalnych działań Extremepowertorrents.nl).