Firma produkująca oprogramowanie do szpiegowania... zhakowana

Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka. Tak można podsumować zhakowanie Gamma International, czyli firmy dostarczającej oprogramowanie szpiegowskie dla władz.

Firma znana jest z produkcji aplikacji spyware dla agencji rządowych różnych egzotycznych krajów świata - jak Egipt, Uganda czy Bahrajn - jak i też bardziej nam bliskich (Dania czy Turcja). Jej produkty to między innymi FinFisher - aplikacja wykorzystująca luki w zabezpieczeniach do monitorowania aktywności użytkownika, działająca zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i smartfonach. Atak na serwery firmy nastąpił trzy dni temu, a pochwalił się nim haker na pewnym forum. Dodał od razu, że skradziono 40 GB danych z wewnętrznej sieci firmowej. Są tam dowody, że Gamma International produkuje oprogramowanie na potrzeby różnych reżimów.

Wśród skradzionych danych znajdują się także kody źródłowe FinFishera, które haker udostępnił w postaci plików torrent. Organizacja "Reporterzy bez granic" umieściła Gammę na liście "Wrogów Internetu" (The Enemies of Internet), a pełną listę zarzutów (w języku angielskim) możecie znaleźć TUTAJ. Firma nie kryje się zresztą ze swoimi działaniami, a w reklamie powyżej można zobaczyć reklamę oprogramowania szpiegującego Skype. Największą możliwą ironią losu byłoby, gdyby hakerzy wykorzystali jej własne narzędzia do włamania, ale póki co sposób ataku pozostaje nieznany.

Zobacz również:

  • Zhakowane posiedzenie rządu wyświetlało porno z Final Fantasy VII
  • Norton 360 Standard - skuteczna ochrona w pracy zdalnej