Firma sprzedaje komputery z nielegalnym Mac OS X

Amerykańska firma Psystar wprowadziła do sprzedaży komputery z systemem Mac OS X. Jednak nie są to maszyny Apple, czyli doszło w nich do złamania licencji EULA.

Licencja systemu Mac OS X jest niezwykle podobna do licencji Safari, kto więc nie ma komputera Apple, może się z nią zapoznać instalując przeglądarkę firmy z Cupertino. Znajduje się w niej jedno istotne zastrzeżenie (punkt drugi): Ta licencja zezwala użytkownikowi na zainstalowanie oraz użycie Oprogramowania Apple na jednym komputerze Apple.

Ma to bardzo poważne konsekwencje: wykorzystywanie Mac OS X na komputerze innym niż sprzęt Apple jest łamaniem licencji, czyli może być uznane za łamanie prawa.

Tymczasem firma Psystar wprowadziła do sprzedaży zwykłe PC-ty z zainstalowanym systemem Mac OS X 10.5 Leopard. W przeliczeniu według kursu dolara z dziś (14.04.2008), ich cena wynosi ok. 1200 złotych.

Firma sprzedaje komputery z nielegalnym Mac OS X

Komputery firmy Psystar

W komputerach pojawił się procesor Core 2 Duo E4500 (2,2 GHz), 2 GB pamięci RAM, kontroler graficzny iGMA950 (zintegrowany), dysk twardy o pojemności 350 GB oraz nagrywarka DVD x20. W bazowej konfiguracji (bez Leoparda) sprzęt kosztuje ok. 870 złotych.

Aktualnie witryna firmy nie jest dostępna - najwyraźniej serwer ugiął się pod obciążeniem generowanym przez internautów. Nie wiadomo też, jak długo oferta będzie aktywna i czy Apple zamierza na nią zareagować.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: