Firmware do wymiany - jak odmłodzić sprzęt?

Aktualizacje oprogramowania firmware wyposażają sprzęt w nowe funkcje, uaktywniają ukryte przełączniki, a niekiedy zaoszczędzą ci sporego wydatku. W poniższym materiale zamieszczamy porady, które pomogą ci wyposażyć swoje urządzenia w najnowsze wersje wewnętrznego oprogramowania.


Aktualizacje oprogramowania firmware wyposażają sprzęt w nowe funkcje, uaktywniają ukryte przełączniki, a niekiedy zaoszczędzą ci sporego wydatku. W poniższym materiale zamieszczamy porady, które pomogą ci wyposażyć swoje urządzenia w najnowsze wersje wewnętrznego oprogramowania.

Producenci sprzętu coraz bardziej skracają cykle, w których wypuszczają na rynek nowe modele urządzeń. Trudno się dziwić twojej złości, gdy na sklepowych półkach pojawia się sprzęt, który potrafi znacznie więcej od twojego, kupionego zaledwie kilka miesięcy wcześniej. Nie dawaj za wygraną. W wielu wypadkach możesz liczyć na bezpłatne rozwiązanie w postaci aktualizacji firmware'u, czyli wewnętrznego oprogramowania zaszytego w układach scalonych urządzenia. Oznacza to, że musisz zastąpić program zapisany przez producenta na stałe w układzie ROM jego nowszą wersją. Czynność ta, zwana potocznie flashowaniem (od pamięci typu Flash umożliwiającej zapis wielu komórek za jednym zamachem), stanowi wypróbowany sposób usuwania usterek i niedociągnięć urządzenia, a nawet wyposażania go w nowe funkcje. W dalszej części artykułu opisujemy aktualizowanie firmware'u w poszczególnych typach urządzeń.

Zasadniczo należy za każdym razem dokładnie zapoznać się ze wskazówkami producenta. Zanim rozpoczniesz aktualizację, pozamykaj wszystkie aplikacje - np. skaner antywirusowy. W ten sposób zapobiegniesz przerwaniu, które może mieć opłakane skutki. W najgorszym wypadku może dojść do trwałego uszkodzenia sprzętu. Po rozpoczęciu aktualizowania zazwyczaj nie można odtworzyć pierwotnej wersji firmware'u. Ponadto mogą wystąpić problemy podczas samej aktualizacji. W takich wypadkach producenci nie przejmują odpowiedzialności. Z reguły zamieszczają ostrzeżenie, że aktualizację użytkownik przeprowadza na własne ryzyko.

Nieoficjalne aktualizacje jeszcze bardziej narażają na szwank twoje urządzenia. Mowa o wersjach, które nie są udostępniane przez producentów, lecz przygotowywane przez sprytnych programistów. Decydując się na wgranie takiego oprogramowania, tracisz uprawnienia gwarancyjne. Dlatego przed przystąpieniem do czynności aktualizacyjnych rozważ, czy warto podejmować tak duże ryzyko. Może się to opłacić po upływie okresu gwarancyjnego i w przypadkach, gdy możesz uzyskać pokaźny wzrost wydajności. Również redakcja PCWK nie może wziąć na siebie odpowiedzialności za ewentualne niepowodzenia podczas aktualizowania firmware'u. Poniższe porady stanowią wybór typowych przypadków występujących w praktyce. Przedstawiają, jakie korzyści może przynieść wgranie nowej wersji i na co trzeba szczególnie uważać podczas wykonywania tej czynności.

Poziomy trudności

Poziom 1 Prosta porada, niewymagająca dużego doświadczenia ani nakładu pracy.

Poziom 2 Porada dla zaawansowanych. Wymaga pewnych wiadomości i wprawy.

Poziom 3 Zawiła, niekiedy ryzykowna porada dla bardzo doświadczonych użytkowników.

Aparaty cyfrowe

Aktualizując wewnętrzne oprogramowanie aparatu cyfrowego, wyposażysz go w nowe funkcje bądź usuniesz określone blokady. Niektórzy producenci uzależniają możliwość pobrania i zainstalowania nowego firmware'u od określonych warunków. Na przykład użytkownicy aparatów Nikona muszą najpierw zarejestrować swoje cyfrowe cacka u producenta. Tymczasem Casio żąda zaakceptowania umowy licencyjnej, w której odmawia przejęcia odpowiedzialności za nieudaną aktualizację. Producenci nie gwarantują, że zaktualizowanie oprogramowania zostanie uwieńczone sukcesem. Jeśli zakończy się fiaskiem, musisz odnieść aparat do punktu serwisowego. Wówczas sam poniesiesz koszty naprawy.

Ustalanie wersji - 1

Firmware do wymiany - jak odmłodzić sprzęt?

Rozszerzone właściwości - w pliku obrazka znajdziesz wersję firmware'u swojego aparatu.

Firmware do wymiany - jak odmłodzić sprzęt?

Bezpłatna alternatywa - wersję firmware'u aparatu odczytasz też za pomocą przeglądarki IrfanView.

Problem Zauważyłeś w internetowej witrynie producenta, że oferuje aktualizacje do twojego modelu. Ale która wersja firmware'u jest w twoim aparacie?

Rozwiązanie 1. Najprostszy sposób polega na sprawdzeniu dowolnego zdjęcia zapisanego na dysku komputera. Kliknij je prawym przyciskiem, a następnie wskaż polecenie Właściwości. Przeskocz na kartę Podsumowanie i kliknij przycisk Zaawansowane. Wersja firmware'u widnieje w wierszu Oprogramowanie do tworzenia.

Rozwiązanie 2. Alternatywnie możesz skorzystać z zewnętrznego oprogramowania, np. z bezpłatnej przeglądarki IrfanView (dostępna pod adresem:http://www.irfanview.com , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 993 KB). Zainstaluj ją łącznie z kompletem wtyczek. Otwórz plik zdjęcia, po czym wskaż menu Image | Information. Kliknij przycisk EXIF info. Wersja firmware'u jest podana w wierszu Software.

Aktualizowanie - 2

Problem Zdaje się, że w każdym modelu aparatu cyfrowego aktualizacje wgrywa się inaczej. Chciałbyś poznać wszystkie metody, aby nie popełnić błędu.

Rozwiązanie Rzeczywiście, występują drobne różnice w sposobie aktualizowania niemal każdego aparatu. Dlatego należy koniecznie trzymać się wskazówek podanych przez producenta. Po pobraniu (i ew. rozpakowaniu) pliku aktualizacyjnego, trzeba przenieść go do aparatu. W zasadzie można to zrobić na jeden z dwóch poniższych sposobów.

Możliwość 1. Podłącz aparat cyfrowy do komputera za pomocą kabla USB - tego samego, który służy ci do kopiowania zdjęć do peceta. Następnie włącz cyfrówkę. Powinna pojawić się na ekranie jako wymienne urządzenie pamięci masowej. W przeciwnym razie przejdź do niego, klikając menu Start | Mój komputer. Korzystając z metody przeciągania, przesuń rozpakowany plik aktualizacyjny z dysku komputera do głównego katalogu na karcie pamięci. Wyłącz aparat, aby przerwać połączenie z pecetem.

Możliwość 2. Skopiuj plik aktualizacyjny na kartę pamięci za pomocą czytnika. Następnie wyciągnij kartę i włóż do gniazda aparatu.

Niezależnie od tego, w jaki sposób umieściłeś plik na karcie (poprzez czytnik kart lub kabel USB), aktualizacja zostanie uaktywniona automatycznie tuż po włączeniu aparatu lub ręcznie. W drugim z wymienionych przypadków trzeba nacisnąć określoną kombinację klawiszy (sprawdź w instrukcji). Nie wolno przerywać aktualizowania, bo w przeciwnym razie cyfrówka zostanie uszkodzona. Dlatego przed rozpoczęciem naładuj akumulator aparatu (bądź włóż nowe baterie) albo podłącz go do zasilania sieciowego. Po pojawieniu się komunikatu, że zakończono wgrywanie, usuń plik aktualizacyjny z karty. W przeciwnym razie aparat ponownie zaproponuje aktualizowanie, gdy włączysz go po raz kolejny.

Pojemne karty - 2

Firmware do wymiany - jak odmłodzić sprzęt?

Miejsca pod dostatkiem - dzięki aktualizacji Pentax ist DS wykrywa karty o pojemności przekraczającej 1 GB.

Problem Cyfrowa lustrzanka Pentax ist DS nieprawidłowo rozpoznaje pojemność kart SD, ignorując wolne miejsce powyżej 1 GB.

Rozwiązanie Producent zaoferował rozwiązanie tego problemu w aktualizacji 1.02. Po jej wgraniu aparat wykrywa pełną pojemność - nawet w wypadku nośników o większej pojemności. Cyfrówka nie powinna mieć problemów nawet z kartami powyżej 4 GB. Aktualizację wykonasz zgodnie ze wskazówkami w punkcie 2.

Lepszy Canon - 4

Problem Masz cyfrową lustrzankę Canon EOS 300D. Słyszałeś o hakerskiej wersji firmware'u, która pozwala zamienić ją w znacznie lepszy model EOS 10D.

Rozwiązanie Aktualizacja, o której mowa, została przygotowana w Rosji. Znajdziesz ją w hakerskiej witryniehttp://satinfo.narod.ru/ . Według autora, modyfikacja udała się tylko dlatego, że w obu modelach zastosowano taki sam sensor CMOS. Zmanipulowana wersja firmware'u uaktywnia funkcje, które są fabrycznie zablokowane. Między innymi skala stopni czułości zwiększa się do poziomu ISO 3200.

Ponadto aparat zyskuje możliwość jednoczesnego zapisu zdjęć w formatach JPEG i RAW. Po rozpakowaniu pobranego archiwum otrzymasz plik E3kr111.FIR. Dokonaj aktualizacji zgodnie ze wskazówkami w punkcie 2.

Pamiętaj, że operacja jest ryzykowna i sam ponosisz odpowiedzialność za jej skutki. Na dodatek utracisz uprawnienia gwarancyjne. Aby przywrócić pierwotny stan, musisz wgrać oryginalną wersję firmware'u (http://www.canon.co.uk/Support/index.asp ).