Firmy LG, Pantech i Samsung ukarane za zawyżanie cen telefonów komórkowych

Trzy koreańskie firmy produkujące telefony komórkowe oraz trzej koreańscy operatorzy komórkowi zostali ukarani wielomilionowymi grzywnami. Powód? Zmowa cenowa polegająca na zawyżaniu cen telefonów.

Samsung został ukarany za zmowę cenową dotyczącą smartfonów

Koreański Fair Trade Commission (FTC) to odpowiednik naszego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Instytucja ta wzięła na celownik trzech koreańskich producentów telefonów komórkowych (firmy LG, Pantech i Samsung) oraz trzech operatorów (KT, LG Uplus i SK Telecom). Zarzuciła im, że nawiązali niezgodną z prawem współpracę, której efektem była zmowa cenowa mająca na celu sztuczne zawyżanie cen telefonów (dotyczyło to w sumie 209 modeli).

Firmy wykorzystywały skomplikowane praktyki ustawiania cen telefonów komórkowych mające na celu oszukanie koreańskich konsumentów - czytamy w oświadczeniu wydanym przez FTC.

Zobacz również:

W związku z tym, Komisja postanowiła nałożyć na wspomnianych producentów i operatorów wielomilionowe kary grzywny. Trzy największe "zgarnęli":

SK Telecom - 20,2 miliarda wonów (nieco ponad 17,8 mln USD)

Samsung Electronics - 14,2 miliarda wonów (12,6 mln USD)

KT - 5,1 miliarda wonów (4,5 mln USD)

To już recydywa

Warto przypomnieć, że to nie pierwszy przypadek tego typu porozumień wśród producentów. Np. firmy LG i Samsung zostały przez tę samą Komisję ukarane na początku stycznia tego roku grzywną w wysokości 39 milionów dolarów. Wówczas sprawa dotyczyła zawyżania cen telewizorów, pralek i laptopów.

_______________

To co wyprawiają firmy (również te z branży budowlanej, gdzie mieliśmy podobne do opisanego przypadki), aby nas nabić w butelkę, przekracza ludzkie pojęcie. Ciekawi mnie jednak jedna rzecz. Czy nie jest czasami tak, że nakładane grzywny stanowią jedynie niewielką część sumy, która nieprawnym działaniem została wyciągnięta z kieszeni konsumentów? Jeżeli tak, to w chyba ukarane firmy raczej mało się tym przejmują.