Firmy bardzo podejrzliwe względem Visty

Wygląda na to, że powoli wyjaśnia się zagadka, dlaczego Vista zostanie wcześniej udostępniona korporacjom niż klientom indywidualnym. Odpowiedź na to pytanie tylko na pierwszy rzut oka wydaje się dziwna - chodzi prawdopodobnie o fakt, że firmy z oferty... nie skorzystają!

Zgodnie z ostatnimi oficjalnymi oświadczeniami Microsoftu, Vista zostanie udostępniona przedsiębiorstwom na przełomie października i listopada (plotki mówią o 26 października 2006). Tymczasem zwykli użytkownicy będą mogli ją kupić dopiero w lutym 2007 roku.

Badania JupiterResearch

Według opublikowanego niedawno raportu JupiterResearch, z przebadanych 207 przesiębiorstw zatrudniających więcej niż 100 osób, aż 50 procent nie będzie w ogóle instalować następcy Windows XP lub odczeka z aktualizacją przez przynajmniej 13 miesięcy. Kolejne 13 procent w ogóle nie słyszało o Viście!

Co ciekawe, pięćdziesiąt sześć procent badanych firm na niektórych komputerach używa wciąż Windows 2000, a aż 19 procent - dziesięcioletniego Windows NT 4.0.

Szef JupiterResearch twierdzi, że nadchodząca wersja Windows wyprze starsze systemy dopiero po 7 latach obecności na rynku - korporacje są bowiem bardzo ostrożne i nie chcą występować w roli królików doświadczalnych nowych produktów.

Wnioski

Jeśli uznać, że dane zawarte w raporcie JupiterResearch są prawdziwe, można się pokusić o próbę małego podsumowania: z jednej strony Microsoft chce udostępnić nowy system operacyjny jeszcze przed świętami - bo tego oczekują akcjonariusze.

Jednak jako że firmy w większości wypadków nie są zainteresowane migracją do następcy Windows XP, gigant z Redmond uzyska kilka dodatkowych miesięcy na usunięcie z Visty ewentualnych błędów.

Na rynek odbiorców indywidualnych trafi więc produkt, który będzie już prawdziwie skończony i gotowy.