Firmy innowacyjne lepiej znoszą kryzys finansowy

Firmy prowadzące aktywną działalność innowacyjną w Polsce w ograniczony sposób odczuły w 2008 r. skutki kryzysu finansowego. Średnio wydawały na badania i rozwój 6,85 mln zł - podał Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.

Rok wcześniej przedsiębiorstwa przeznaczały na ten cel średnio 5,61 mln zł. Wyniki finansowe przedsiębiorstw jednoznacznie wskazują, że innowacyjne firmy w 2008 r. rozwijały się szybciej niż w latach poprzednich. Przychody ze sprzedaży badanej grupy wzrosły średnio o 17,2%, zaś sprzedaż eksportowa - przy silnych zawirowaniach na rynkach walutowych, które mogliśmy obserwować zwłaszcza w drugiej połowie 2008 roku - wzrosła o prawie 9% w stosunku do 6,8% rok wcześniej - podkreślają autorzy ankiety cytowani przez PAP.

Ponad 78% spółek wykazało w ujęciu jednostkowym dodatnią dynamikę sprzedaży, a ponad 93% przedsiębiorstw dodatni wynik finansowy netto. Prawie 30% innowacyjnych firm nie wskazało żadnych negatywnych skutków kryzysu, a ok. 20% zaliczyło do skutków osłabienia gospodarczego spadek popytu na oferowane produkty innowacyjne.

Ponad 90% badanych podmiotów przeznaczyło większość nakładów inwestycyjnych na prace badawczo-rozwojowe. W 2008 roku wydały one na ten cel prawie 22% środków więcej niż rok wcześniej. "Jeśli mamy do czynienia z kryzysem w otoczeniu makro to stawimy mu czoło aktywną polityką innowacyjną; jeśli kryzysu nie ma to tylko przyspieszymy swój własny rozwój" - zalecają eksperci.

W ankiecie Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, przeprowadzonej od marca do kwietnia br., wzięło udział 40 firm.

Więcej o innowacyjnych przedsiębiorstwach:

Ranking najbardziej innowacyjnych firm ze świata

Duże firmy w Polsce chętnie inwestują w innowacje

Mobilność - recepta na rozwój?

Zarządzanie wiedzą w praktyce

Dlaczego polska gospodarka nie jest innowacyjna?

5 innowacji, które zmienią nasze życie do 2012 r.