Firmy łamią GPL

Harald Welte, webmaster strony Gpl-violations.org, zarzucił trzynastu firmom wykorzystywanie kodu udostępnionego na licencji GNU General Public License, niezgodnie z zasadami tej licencji. Naruszenie GPL zarzucono m.in. Motoroli, Acerowi oraz X-Micro.

Zdaniem Haralda Welte, wskazane przez niego firmy (oprócz Motoroli i Acera są to m.in. Aspen, Micronet, Buffalo, X-Micro oraz Trendware) wykorzystały w swoich produktach kod rozprowadzany na zasadach Powszechnej Licencji Publicznej GNU (GPL), ale nie udostępniły później kodu źródłowego owych produktów. Do wszystkich firm trafiły już listy z ostrzeżeniami.

"Społeczność wolnego i otwartego oprogramowania jest niezwykle usatysfakcjonowana tym, że coraz więcej firm korzysta z rozwiązań dystrybuowanych na licencji GPL - jednak bardzo istotne jest, aby odbywało się to zgodnie z wymogami licencji" - napisał Welte w wydanym z tej okazji oświadczeniu.

Jak tłumaczy Welte, rozesłanie listów nie oznacza podjęcia żadnych kroków prawnych przeciwko owym firmom - na razie mają one czas na dostosowanie swojego oprogramowania do warunków licencji GPL.

Więcej informacji:

http://www.GPL-violations.org


Zobacz również