First Orbit - hołd w HD dla Gagarina na YouTube

12 kwietnia 1961 roku pierwszy człowiek w historii - Jurij Gagarin - poleciał w kosmos. Paolo Nespoli, (astronauta ESA) oraz Christopher Riley (filmowiec) właśnie nagrali z orbity film pt. First Orbit, w którym oddali dokładnie to, co widział z orbity radziecki kosmonauta pół wieku temu. I to w jakości HD.

Gagarin

First Orbit - hołd w HD dla Gagarina na YouTube

Gagarin

12 kwietnia minie dokładnie 50 lat, gdy pierwszy kosmonauta odbył 108-minutową podróż wokół Ziemi.

- Podziwiałem piękno naszej planety - wyznał Gagarin.

Niestety poza jego relacją głosową, jedynym zapisem tych niesamowitych chwil na orbicie jest jedynie kilka fotografii zrobionych przez Jurija. Niestety nie nagrał żadnego materiału wideo.

First Orbit w HD - zobacz Ziemię oczami Gagarina

Dlatego astronauta Paolo Nespoli z pokładu ISS - Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - odtworzył dziewiczą podróż Gagarina i nagrał za pomocą kamery HD te same widoki, które widział słynny Rosjanin. Film ten został nazwany First Orbit.

Kosmiczna trasa Gagarina

W 1961, Gagarin w statku Vostok 1, wystartował z Morza Aralskiego, minął Pacyfik, południowy Atlantyk, Afrykę oaz Bliski Wschód, lądując na północ od Morza Kaspijskiego. W filmie jest jedna rzecz, której nie widział Gagarin - Księżyc. Gagarin chciał wrócić w kosmos, by go zobaczyć, ale nie było mu to dane. Nie pozwolono mu lecieć po raz kolejny - zginął w katastrofie lotniczej 7 lat później.

First Orbit - hołd w HD dla Gagarina na YouTube

Vostok 1 trasa

- Pomyśleliśmy, że miłym gestem będzie umieszczenie w filmie Księżyca, którego Gagarin nigdy nie zobaczył - wyznali twórcy filmu First Orbit.

Poniżej znajduje się zwiastun filmu First Orbit.

First Orbit HD - premiera na YouTube

Pełny film będzie miał premierę w serwisie YouTube 12 kwietnia 2011 roku. W 50 rocznicę wyprawy Gagarina. Z pewnością warto go obejrzeć.

Źródło: Wired News