Fitness XP


W DriveWorks połączono funkcje tworzenia obrazu z obsługą partycji. Utworzenie nowej partycji przeznaczonej do umieszczenia tam obrazu dysku jest pewnym rozwiązaniem, kiedy program nie obsługuje nagrywania na kompakty. Według słów producenta, firmy V Communication, usterka ta zostanie usunięta w następnej wersji. Póki co, użytkownicy Windows XP korzystają z DriveWorks tak samo jak z Partition Commandera. Startuje się z firmowego CD-ROM-u lub dyskietki, po czym można utworzyć nową, zmienić rozmiar istniejącej czy też odtworzyć obraz partycji.

4. Pakiety

Backup i defragmentacja

Backup i defragmentacja

Symantec SystemWorks 2002

Zarówno pakiet SystemWorks 2002 Symanteca, jak i SystemSuite 4 Ontracka są pełne użytecznych narzędzi, z większości których przeciętny użytkownik nigdy nie skorzysta. Z pakietu Ontracka wyróżniliśmy dwa: jedno do diagnostyki, drugie do usuwania śmieci z systemu. Sam pakiet jest wyjątkowo bogaty - można w nim znaleźć o wiele więcej narzędzi niż w produkcie Symanteca. Przed wyróżnieniem całości powstrzymało nas odkrycie kilku drobnych błędów. Na przykład uruchomienie kreatora All-in-One może w niektórych komputerach spowodować wyłączenie Worda XP. Jego powtórne uaktywnienie nie jest trudne, jednak doszliśmy do wniosku, że nawet drobne usterki w oprogramowaniu narzędziowym nie powinny się zdarzać. Takich potknięć nie znaleźliśmy w pakiecie Symanteca i stąd nasz wybór.

Wyposażenie antywirusowe jest koniecznością. W obu pakietach są odpowiednie programy. Dublują się także inne narzędzia, np. skanery dyskowe, które wyszukują błędy takie jak zagubione klastery i na życzenie przeprowadzają dokładne badanie napędu. Skaner Symanteca nazywa się DiskDoctor, Ontracka - DiskFixer. W obu pakietach łatwo uruchomić sprawdzanie całości systemu: u Symanteca za pomocą One Button Checkup, u Ontracka do tego celu służą aż cztery różne kreatory.

W obu są aplikacje do wczesnego ostrzegania, które pracują w tle i monitorują twarde dyski, system i inne miejsca poddające się wyrywkowej kontroli. U Symanteca nosi ona nazwę System Doctor, u Ontracka - SystemMonitors. Dublują się optymalizatory Rejestru (Optimization Wizard i Registry Defrag), narzędzia do odzyskiwania skasowanych plików, jak i do takiego ich kasowania, po którym odzyskanie nie będzie już możliwe.

W skład obu pakietów wchodzą narzędzia do monitorowania instalacji i systemy śledzenia zmian, uzupełnione o możliwość przywrócenia stanu poprzedniego. Powtarzają się środki do przenoszenia programów w inne miejsca (folder, napęd lub komputer), jak i do archiwizacji oraz przywracania do pełnej sprawności rzadziej używanych aplikacji.

W obu pakietach korzysta się z Internetu w celu aktualizacji samych programów, bazy wirusów i uzyskania pomocy w nietypowych sprawach.

SystemSuite ma wiele narzędzi nieobecnych w pakiecie Norton SystemWorks. Wśród nich warto wymienić zaporę przeciwko atakom z sieci (NetDefense Firewall), oraz program CrashProof do zapobiegania wypadkom spowodowanym przez Windows. W tym samym pakiecie jest jeszcze kilka narzędzi plikowych, takich jak PowerDesk Pro, których nie ma u Nortona. Ciekawy jest ClockSync, synchronizujący zegar komputera z jego atomowym wzorcem, i DiskVerifier do wyszukiwania błędów na dyskach optycznych.

Symantec usunął kilka funkcji obecnych we wcześniejszych wersjach pakietu SystemSuite, uznając je za mniej popularne albo już niepotrzebne. Jedynym programem, którego odpowiednika nie ma w pakiecie Ontracka, jest niepełna wersja Roxio GoBack, aplikacji śledzącej wszystkie zmiany w strukturze plików systemowych.

Na koniec warto wspomnieć o tańszych wersjach pakietów rozprowadzanych przez obie firmy. Norton Utilities 2002 zasługuje na uwagę przede wszystkim z powodu dużo niższej ceny. Produkt Ontracka, zwany Fix-It Utilities, w porównaniu z pełną wersją wyceniono zbyt drogo. Oprócz tego pozbawiono go kilku przydatnych narzędzi, w tym programu do kompletnego usuwania zainstalowanych aplikacji.

Kilka drobiazgów, o których może nigdy nie słyszałeś

PC Accelerator XG 1.9

Program kosztujący niemało (36 dolarów), ale w przeliczeniu na jedno narzędzie do optymalizacji, których ma aż 550(!), nie jest to drogo. Pomaga zwiększyć wydajność systemu, do jego ostatnich wersji dodano procedury ochrony danych. Do pobrania pod adresem www.smartalec2000.com, a wersja próbna z naszego CD-ROM-u.

ExtensionManager 1.1

Nazwa programu jest myląca. Nie chodzi tu o manipulacje rozszerzeniami, a o ujawnianie plików ukrywanych przed Eksploratorem systemu Windows przez wirusy i rozmaite konie trojańskie, którym łatwiej rozprzestrzeniać się w ukryciu. Program bezpłatny, do pobrania pod adresem www.vb2java.com lub z naszego dysku.

Cacheman 5.11

Cacheman zmienia strategię używania pamięci wirtualnej przez Windows. Zwalnia niepotrzebnie blokowany RAM, poprawia wydajność systemu. Program bezpłatny, do pobrania pod adresem www.outertech. com, jest także na naszym CD-ROM-ie.

BossKey 2.0

BossKey pozwala na zorganizowanie do dziesięciu wirtualnych pulpitów wybieranych za pomocą skrótów klawiaturowych. Do ostatniej wersji dodano opcję jednoczesnego wyświetlania kilku z nich na ekranie monitora. Wydaje się, że jest tylko niepotrzebną zabawką, ale drugi pulpit można wykorzystać np. do monitorowania pracy komputera podczas testów. Program bezpłatny, do pobrania pod adresem www.keir.net lub z naszego dysku.

TweakIE

Programu nie należy mylić z TweakUI, który służy do modyfikacji interfejsu systemu Windows. TweakIE zajmuje się Internet Explorerem. Sprawdza aktualność odnośników, usuwa niepożądane ciasteczka, kontrolki ActiveX i inne śmieci pochodzące z Internetu. Wersja 30-dniowa jest na naszym dysku, pełna kosztuje 15 dolarów. Obie do pobrania pod adresem www.tweakie.com.

DLL Checker 1.1

System Windows nie jest przystosowany do współpracy z kilkoma bibliotekami funkcji o tej samej nazwie. W pamięci może być tylko jedna z nich. W tej sytuacji łatwo o wywołanie funkcji, której z różnych powodów nie ma albo pracuje niezgodnie z oczekiwaniami. Konsekwencją tego jest słynny general protection fault, błąd ochrony. Dll Checker skanuje twardy dysk w poszukiwaniu powtarzających się bibliotek. Najnowsze radzi się przesunąć do folderu Windows/System, pozostałym producent zaleca zmienić nazwę. Pełna wersja kosztuje 25 dolarów, próbna jest na naszym dysku.

Clean System Directory

Bezpłatny program Kevina Solwaya szuka wśród zainstalowanych aplikacji odwołań do plików dynamicznych bibliotek (dll) znajdujących się w systemowym folderze i usuwa niepotrzebne. Po trzech latach od powstania, chociaż nie obsługuje Windows nowszych niż 98, nadal należy do najczęściej pobieranych w Internecie. Program bezpłatny, znajduje się pod adresem www.theabsolute.net/sware lub na naszym krążku.

WinSettings 4.0

Nie każdy ma ochotę na przebijanie się przez setki ustawień w Rejestrze, aby znaleźć to właściwe, które chce zmienić lub sprawdzić. WinSettings zrobi to za Ciebie. Pod ręką są skojarzenia rozszerzeń nazw plików z aplikacjami i ikonami, usuwanie śmieci z Internetu, haseł, historii czy użytkowników. Możliwe jest np. usuwanie plików o określonym rozszerzeniu z wybranego fragmentu dysku. Imponujący jest repertuar opcji do zrzutów ekranowych, z wysłaniem e-maila włącznie. Niestety, wygoda kosztuje, i to aż 40 dolarów. Wersja próbna jest do pobrania pod adresem www.filestream.com i na naszym dysku.

BigFix

BigFix jest bardzo ciekawym programem, sprawdza zainstalowane aplikacje oraz system operacyjny, łączy się z bazą danych, po czym informuje o uaktualnieniach, łatach i poprawkach. Na razie pomoc obejmuje wszystkie (poza NT) wersje Windows, produkty firmy Autodesk i solidny zbiór rozmaitych gier. Jeżeli system nie zostanie opanowany przez reklamy, czeka go wspaniała przyszłość. Jedyna wada, którą dostrzegliśmy, to automatyczne wysyłanie angielskiej wersji pobieranych poprawek i uaktualnień, nawet wtedy, kiedy istnieje polska. Jest to poważna usterka, bo zamiast poprawy, można się dorobić zdolnej do eksplozji mieszaniny kilku wersji językowych. Program, a raczej jego kliencka część jest do pobrania pod adresem www.bigfix.com lub z naszego dysku.

SiSoft Sandra Standard

Od dawna używamy do testów profesjonalnej wersji Sandry i uważamy ją za jedno z najwszechstronniejszych narzędzi, które bardzo dokładnie i skrupulatnie sprawdza zainstalowany sprzęt i oprogramowanie. Wersja bezpłatna jest tylko o kilka funkcji uboższa, głównie o szczegóły dotyczące sieci, ACPI, SCSI itp., tym niemniej znakomicie nadaje się do sprawdzania wydajności domowego komputera. Wyniki testów szerokiej grupy użytkowników są publikowane w Internecie na stronie producenta (www.sisoftware.demon.co.uk/sandra), można je porównać z osiągami własnego cacka i znaleźć jego słabe punkty. Do pobrania z wymienionej strony lub z naszego dysku.

Duplic8

Nowa wersja Duplic8 (2) jest do kupienia za połowę ceny podobnie działającego programu QuickClean firmy McAfee. Program wyszukuje i proponuje usunięcie duplikatów z wybranych katalogów na twardym dysku. Można wynajdywać pliki równej długości, o podobnych lub identycznych nazwach. Możliwości podglądu ograniczone są do formatów obsługiwanych przez znany program ACDSee. Mniej świadomie usuwać (raczej przesuwać do Kosza) można resztę duplikatów. Próbowanie 30-dniowe jest bezpłatne, rejestracja kosztuje 15 dolarów. Próbkę można pobrać pod adresem www.kewlit.com lub z naszego CD-ROM-u.

System Mechanic 3.6

System Mechanic chwali się posiadaniem 15 narzędzi do poprawiania i wprowadzania zmian w systemie Windows, w tym do porządkowania Rejestru, usuwania niepotrzebnych plików, dostosowania pulpitu, menu startowego i wielu innych elementów systemu do własnych potrzeb. Nie ma mocy wielkich pakietów Ontracka i Symanteca, ale dorównuje im ceną. Przewyższa je tylko funkcjami do strojenia połączenia internetowego, ale te są dostępne w innych, nawet bezpłatnych programach. Jednym słowem, ciekawostka warta obejrzenia, ale do zakupu nie namawiamy. Pobrać można pod adresem www.iolo.com lub z naszego krążka.