Flash 10.1 - finalna wersja do pobrania

Adobe udostępniło stabilną wersję wtyczki Flash Player 10.1, umożliwiającej przeglądanie sieciowych multimediów.

Wersja 10.1 beta odtwarzacza ukazała się w listopadzie 2009 r., a w kwietniu 2010 r. - edycja "release candidate". Flash 10.1 oferuje sprzętową akcelerację grafiki, obsługuje technologię strumieniowego przesyłania mediów przez protokół HTTP oraz mechanizm ochrony treści (Adobe Flash Access 2.0).

Pobierz Adobe Flash 10.1 dla Windows.

Wojna o Flasha

Technologia Adobe jest od kilku lat przedmiotem głośnego sporu, ale w ostatnich miesiącach wojna o Flasha rozgorzała z jeszcze większą gwałtownością.

Przedstawiciele firmy Adobe krytykują Apple za to, że ta uporczywie - i w rozumieniu Adobe - w nieuprawniony sposób blokuje możliwość tworzenia aplikacji we Flashu dla urządzeń iPhone i iPad (nie mówiąc o braku wsparcia technologii w tych urządzeniach). "Żadna spółka, nieważne jak duża, nie powinna dyktować nikomu, co może on tworzyć i jak, ani w jaki sposób korzystać z Sieci" - uważają założyciele Adobe.

Apple argumentuje z kolei, że Flash to technologia przestarzała, mało wydajna i niezbyt bezpieczna. Poglądom tym dał wyraz sam Steve Jobs, publikując w Internecie list otwarty zawierający jego rozważania o Flashu.