Flash Player 9 "Moviestar" w pełnej krasie

Adobe udostępniło finalną wersję odtwarzacza Flash Player 9 o nazwie kodowej "Moviestar". Od tego wydania Flash Player 9 dostępny jest też w wersji dla systemu Solaris.

Jak pamiętamy, największą nowością "Moviestar" jest obsługa standardu wideo H.264, wykorzystywanego przez i HD DVD, umożliwiająca oglądanie we filmów w wysokiej rozdzielczości. Aplikacja obsługuje także format audio HE-AAC (High Efficiency AAC) i dysponuje możliwością wspomaganego sprzętowo odtwarzania treści multimedialnych w trybie pełnoekranowym. Pozostałe innowacje to m.in. lepsze wykorzystanie procesorów wielordzeniowych (grafiki wektorowe renderowane są szybciej) oraz obsługa trybu pełnoekranowego w Linuksie.

H.264 znany jest także jako MPEG-4 Part 10 lub AVC (Advanced Video Coding). Kodek pozwala na zachowanie jakości materiału właściwej dla MPEG-2 przy czterokrotnym zwiększeniu rozmiarów obrazu, umożliwiając jednocześnie szybszy transfer danych. Okupione jest to jednak większymi wymaganiami sprzętowymi. Standard H.264 obsługiwany jest przez najnowsze wersje programów Premiere Pro i After Effects. Jego obsługa ma być także wprowadzona w aplikacjach stworzonych za pomocą środowiska Integrated Runtime, AIR (m.in. Adobe Media Player).

Flash Player 9 (build 9.0.115.0) dostępny jest dla użytkowników systemów operacyjnych Windows, Mac OS X (procesory Intel i PowerPC), Linux i Solaris.

Więcej informacji: Adobe Labs