Flash Player - jak usunąć wtyczkę Adobe i dlaczego warto to zrobić

Flash to przestarzała technologia. Wtyczki do przeglądarek od Adobe są dziurawe i nawet ich natychmiastowa aktualizacja nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa. Podpowiadamy, jak skutecznie usunąć Flasha ze swojego komputera z systemem Windows i jak wyłączyć wtyczkę w przeglądarce Chrome.

Adobe Flash to wtyczka do przeglądarek internetowych, która pozwala na wyświetlanie niektórych rodzajów treści multimedialnych na stronach internetowych. Na przestrzeni ostatnich lat straciła ona na znaczeniu. Na smartfonach i tabletach Apple w Safari Flash nigdy nie był dostępny, a oficjalną wtyczkę Flash do Androida Google porzuciło już kilka lat temu.

Usuwanie Adobe Flash Player

Usuwanie Adobe Flash Player

Twórcy stron internetowych coraz częściej korzystając z innych rozwiązań, takich jak np. HTML 5. Wiele osób może już sobie pozwolić na pozbycie się Flasha ze swoich komputerów, bo odwiedzane przez nich strony internetowe nie wymagają go do poprawnego działania.

Przeglądarki takie jak Safari w OS X i Chrome od Google izolują działanie wtyczki Flash w celu zminimalizowania ryzyka, ale i tak warto przemyśleć usunięcie tej wtyczki. Może ono wydłużyć czas pracy laptopów z dala od gniazdka. Pozbycie się Flasha może też poprawić wydajność maszyny.

Adobe Flash - usuwanie wtyczki z Panelu Sterowania

Adobe Flash - usuwanie wtyczki z Panelu Sterowania

Użytkownicy systemu Windows w celu usunięcia wtyczki Flash powinni udać się Menu Start (Windows 7) lub Ekranu Start (Windows 8 i Windows 8.1) i wyszukać Panelu Sterowania. W nim można odszukać menu o nazwie Dodaj i Usuń Programy. Z jego poziomu należy znaleźć pozycję Adobe Flash Player i uruchomić kreator deinstalacji.

Adobe Flash - wyłączanie wtyczki w przeglądarce Chrome

Adobe Flash - wyłączanie wtyczki w przeglądarce Chrome

Twórcy Google Chrome postanowili nie korzystać z wtyczki Flash instalowanej samodzielnie, a oprogramowanie Adobe jest częścią przeglądarki. Aby wyłączyć wtyczkę należy wpisać w pasek adresu komendę chrome://plugins. W nowo otwartym menu należy wyłączyć wtyczkę podpisaną Adobe Flash Player.

Na stronie whatismybrowser.com można sprawdzić, czy usunięcie lub wyłączenie wtyczki Adobe Flash zakończyło się powodzeniem.