Flash coraz poważniejszą konkurencją dla HDD?

W tym roku Samsung ma zamiar rozpocząć produkcję 16-gigabitowych układów NAND Flash. Mają one znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne są duże pojemności, ale liczy się oszczędność energii elektrycznej.

W chwili obecnej produkuje się układy flash o pojemności do 8 Gb (1 GB). Przejście do poziomu 16 Gb w jednym chipie będzie oznaczało zbliżenie się do dysków twardych sprzed mniej więcej siedmiu lat. I choć w tej chwili są to dla nas czasy odległe, do dziś pracuje wiele maszyn z HDD o pojemnościach tego rzędu.

Pamięci flash stosuje się przede wszystkim do szybkiego i wygodnego przenoszenia danych (klucze USB), w aparatach fotograficznych i odtwarzaczach MP3. Pojawiają się już jednak coraz odważniejsze projekty, w których stosuje się je jako zastępniki dla dysków twardych - patrz artykuł "Intel Robson - jeszcze w styczniu w notebooku Apple?".

I choć nawet Gartner przyznaje, że w tej chwili w komputerach PC dyski twarde oferują lepszy stosunek możliwości do ceny, przedstawiciele firmy mówią również, iż pamięci flash w ciągu najbliższych kilku lat są w stanie zdominować rynek "pojemników" na dane w rozwiązaniach mobilnych.