Flash - czy naprawdę go potrzebujemy


Dziura we Flashu - co robić?

Flash - czy naprawdę go potrzebujemy

Obsługę Flash w Chrome można wyłączyć

Flash to zamknięta wtyczka rozwijana przez Adobe. Po ujawnieniu luki użytkownik wtyczki jest narażony na niebezpieczeństwo. Aby je zminimalizować należy przede wszystkim dbać o to, by w systemie zawsze była zainstalowana nowa wersja wtyczki.

Aby sprawdzić, która wersja wtyczki Flash jest aktualnie zainstalowana w komputerze użytkownika, należy wejść na stronę Adobe Flash Player. Tam można porównać wyświetlany numer z odpowiednią dla systemu i przeglądarki użytkownika komórką w tabeli.

Aktualizowanie wtyczki Flash

Flash - czy naprawdę go potrzebujemy

Flash Player w Panelu Sterowania w systemie Windows

Trzeba też zadbać o to, aby Flash aktualizowany był automatycznie. Można to włączyć w ustawieniach wtyczki Adobe Flash. Odpowiednie pole wyboru można znaleźć po odnalezieniu ikonki Flasha w Panelu Sterowania w systemie Windows (w widoku Kategorii trzeba udać się do sekcji System i Zabezpieczenia) lub w Preferencjach systemowych w systemie OS X.

Użytkownicy Chrome mają o tyle komfortową sytuację, że wtyczka Flash jest zintegrowana z przeglądarką Google i aktualizacje zawsze wgrywane są automatycznie. Zdarza się nawet tak, że w Chrome nowy Flash pojawia się wcześniej, niż Adobe przygotuje wersję dla użytkowników innych przeglądarek.

Zabezpieczanie Flasha?

Flash - czy naprawdę go potrzebujemy

Flash Player w Safari

Użytkownicy mogą zabezpieczyć się też na kilka innych sposobów. Przeglądarki internetowe pozwalają na wybranie funkcji włączania zawartości Flash tylko na wyraźne życzenie użytkownika lub zablokowania dostępu do wtyczki konkretnym stronom internetowym. Biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia będzie to bardzo dobra decyzja.

W przypadku Safari w OS X można tego dokonać w zakładce Ochrona w Preferencjach przeglądarki. Internet Explorer pozwala na wyłączenie Flasha po udaniu się do menu Zarządzaj dodatkami i wybraniu opcji Wszystkie dodatki w menu Pokaż. Konieczne jest ustawienie opcji Wyłącz przy Shockwave Flash Object.

Flasha można wyłączyć lub usunąć

Użytkownicy Chrome’a, w którym zaszyto rozwiązanie Adobe w kodzie przeglądarki, muszą w celu wyłączenia Flasha wpisać w pasku adresu chrome://plugins, odnaleźć pozycję Adobe Flash Player i wybrać przy niej opcje Wyłącz. W przeglądarce Firefox wtyczka Flash jest teraz domyślnie wyłączona i to użytkownik musi włączyć ją w opcjach dodatków na własne życzenie.

Na szczęście coraz więcej twórców stron internetowych rezygnuje z wtyczki Flash na rzecz innych technologii ze względu na brak wsparcia tej technologii przez większość urządzeń mobilnych. Internauci powinni sobie zadać pytanie, czy wtyczka Flash jest im faktycznie niezbędna. Jej usunięcie nie tylko poprawia bezpieczeństwo komputera, ale też zwolni nieco zasobów i wydłuży czas pracy laptopów z dala od gniazdka.

Flash - czy naprawdę go potrzebujemy

Usuwanie Flasha w systemie Windows

Flash Player - jak usunąć wtyczkę Adobe i dlaczego warto to zrobić