Flash - czy naprawdę go potrzebujemy

Wtyczka Flash wzbudza ostatnio wyjątkowo dużo emocji - odkryto dwie poważne luki bezpieczeństwa typu zero-day, które narażały użytkowników tej technologii na utratę danych, a Mozilla czasowo zablokowała Flasha w przeglądarce Firefox. Co w zasadzie daje korzystanie z Flasha i czy ta wtyczka jest potrzebna do szczęścia?


Adobe ostatnio nie ma dobrej prasy. Ze względu na pojawienie się dwóch poważnych luk we wtyczce Flash wiele firm internetowych wyraziło się bardzo negatywnie o tej technologii. Programiści Facebooka pytają Adobe o to, kiedy zdecyduje się zaprzestać rozwoju tej wtyczki, Mozilla wyłączyła obsługę Flasha w swojej przeglądarce Firefox, a dostawca komputerów z systemem Ubuntu postanowił usunąć wtyczkę ze swoich maszyn.

Czym jest wtyczka Flash?

Flash - czy naprawdę go potrzebujemy

Wtyczkę Flash Player należy pobierać wyłącznie ze strony <a href=https://get.adobe.com/pl/flashplayer/>Adobe</a>.

W dużym skrócie Flash to wtyczka do przeglądarek internetowych od Adobe, która umożliwia wyświetlanie określonych typów zawartości. Jej instalacja jest niezbędna, by odtwarzać reklamy i treści multimedialne wykonane przy wykonaniu tej technologii.

Wtyczka Flash przez wiele lat była uważana za niezbędne wyposażenie każdej przeglądarki internetowej. Na przestrzeni lat jej znaczenie zaczęło maleć i rośnie liczba stron porzucających Flasha na rzecz innych technologii, takich jak HTML 5.

Co się traci po usunięciu Adobe Flash?

Programiści odchodzą od Flasha, zwłaszcza w kontekście braku obsługi tej wtyczki przez urządzenia mobilne. Flash nigdy nie trafił do Safari na iPhone’ach i iPadach.

Na urządzeniach z Androidem wsparcie Flasha zostało porzucone już lata temu i nie wiadomo jak długo będzie można instalować tę wtyczkę Flash do Androida samodzielnie.

Jakie strony korzystają z Flasha?

Flash - czy naprawdę go potrzebujemy

Flash jest wykorzystywane przez wiele różnych stron internetowych

Z Flasha korzysta wiele serwisów wideo i serwisów z prostymi grami online. Adobe Flash jest chętnie wykorzystywany przez twórców gier typu MMO. Wtyczka jest też niezbędna, by odczytać zawartość na stronach internetowych wielu muzeów, klubów, kin itp.

Dobra wiadomość jest taka, że twórcy stron internetowych często wykorzystują kilka rozwiązań jednocześnie. Przykładem jednego z serwisów, który stopniowo porzucał Flasha, jest YouTube. Użytkowników bez wtyczki przełączano automatycznie na odtwarzacz HTML 5.

Flash i wideo

Nie wszystkie popularne strony są gotowe na porzucenie Flasha. Wśród serwisów wideo wtyczki Adobe wymaga Twitch, czyli największy portal służący do strumieniowania w czasie rzeczywistym i umieszczania nagranych uprzednio transmisji z gier wideo.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie serwisy wideo używają Flasha. Wiele stron zdecydowało się na rozwiązanie Microsoftu o nazwie Silverlight. Gigant z Redmond postanowił jednak zrezygnować z dalszego rozwoju tej wtyczki i stawia na otwarte standardy.

Megapanel i Flash

Włączyliśmy w ustawieniach przeglądarki konieczność akceptacji uruchomienia każdego elementu Flash i sprawdziliśmy, jak do tematyki Flasha podchodzi 10 najpopularniejszych portali w Polsce wg Megapanelu:

  • onet.pl
  • wp.pl
  • interia.pl
  • gazeta.pl
  • fakt.pl
  • tvn24.pl
  • o2.pl
  • se.pl
  • tvp.pl
  • wyborcza.pl

W trakcie testów w przeglądarce Safari uruchomionej w systemie OS X spośród wymienionych stron jedynie TVP.pl pozwoliła przeglądać wpisy i oglądać materiały wideo bez wyświetlania jakiejkolwiek prośby o włączenie wtyczki Flash. WP.pl i Fakt.pl nie wzywało do uruchomienia Flasha na stronie głównej, ale monit pojawił się zaraz po przejściu do podstrony wpisu.

W pozostałych siedmiu przypadkach monit proszący o uruchomienie wtyczki Flash pojawiał się już na stronie głównej. Nasza obserwacja wskazuje przy tym na to, że najczęściej Flash wykorzystywany jest do wyświetlania... reklam. Na niektórych portalach pomimo odrzucenia monitu o udzielenie dostępu wtyczce Flash można było odtwarzać materiały filmowe, ale nie jest to regułą.