Flash kończy 10 lat

Technologia Flash obchodzi 10. urodziny. W ciągu dekady z narzędzia do animacji wektorowej Flash przekształcił się w kompletne multimedialne środowisko programistyczne, wykorzystywanie zarówno do tworzenia interaktywnej zawartości stron WWW, jak i interfejsów użytkowników czy aplikacji dla urządzeń mobilnych.

Flash, jako narzędzie animacji wektorowej, pojawił się w 1996 r., jednak strony internetowe wykorzystujące dynamiczne grafiki stworzone za pomocą tej technologii zaczęły się masowo pojawiać od 1998 r. Z okazji okrągłej rocznicy urodzin na stronie Adobe uruchomiono specjalną, okolicznościową sekcję. Witrynahttp://www.adobe.com/go/anniversary udostępnia wywiady z programistami korzystającymi z Flasha oraz szereg innych ciekawostek. Interesująco wygląda zwłaszcza możliwość wzięcia udziału w ankiecie na najbardziej znaczące strony ostatniej dekady, zbudowane w oparciu o technologię Flash (ankieta dostępna jest pod tym adresem:http://www.thefwa.com/flash10/ ).

Adobe szacuje, że Flash Player zainstalowany jest na 600 milionach podłączonych do Sieci komputerów i urządzeń przenośnych na świecie.