Flash w natarciu

Według analityków rynku internetowego z Media Metrix, ponad jedna trzecia z 50 najpopularniejszych stron internetowych wykorzystuje format Flash, a ponad 80% internautów jest w stanie odtwarzać pliki zapisane w tym formacie w swoich przeglądarkach.

Wektorowa technologia tworzenia grafiki Macromedia Flash szybko zdobywa popularność. Według Media Metrix, ponad 35% z 50 najpopularniejszych stron internetowych wykorzystuje format Flash, a ponad 80% internautów może odtwarzać pliki zapisane w tym formacie w swoich przeglądarkach.

Popularność formatu Flash umożliwiającego tworzenie wektorowych animacji i grafiki, na tyle "lekkich", aby mogły swobodnie być przesyłane i odbierane w Internecie, spowodowana jest z jednej strony jego wydajnością i wygodą, a z drugiej, agresywną polityką dystrybucyjną firmy Macromedia, na mocy której odtwarzacze Flash są automatycznie instalowane w Windows 98, , AOL 5.0, Internet Explorer, RealPlayer, QuickTime itp.

Nawet firma Adobe, twórca PostScriptu, wprowadziła w swoich aplikacjach opcję zapisu w formacie Flash (*.swf), a niebawem możliwość ta pojawi się w programie QuarkXpress i innych narzędziach graficznych. Kolejnym krokiem pieczętującym sukces tej technologii było wprowadzenie w czerwcu 1999 r. wersji Flash 4, która pozwala na dodanie do flashowej grafiki i animacji funkcji interaktywnych, co do tej pory oferował w sieci jedynie język Java. Obecnie firma współpracuje z setkami tysięcy programistów, którzy pracują nad coraz lepszymi wersjami aplikacji, a liczba pobrań dziennie przekracza milion.

Więcej informacji: www.emarketer.com