Flashowe HDD od Samsunga

Koncern Samsung wprowadza na rynek swoje pierwsze "hybrydowe" dyski twarde, wyposażone zarówno w tradycyjne talerze, jak i pamięć flash. Urządzenia stworzono z myślą o montażu w komputerach przenośnych - mają one umożliwić korzystanie z wbudowanej w system Windows Vista technologii ReadyDrive.

W dyskach obsługujących ReadyDrive w pamięci flash magazynowane są aktualnie przetwarzane informacje - dzięki temu dane są zapisywane na dysku magnetycznym zdecydowanie rzadziej, niż w przypadku tradycyjnych dysków. Takie rozwiązanie sprawia, iż dysk zużywa mniej prądu - co jest szczególnie ważne w przypadku komputerów przenośnych. Przedstawiciele Samsunga mówią, iż oszczędności energii mogą sięgać 70 - 90 %. Ale to nie jedyna zaleta nowych dysków - dzięki przechowywaniu danych w pamięci flash system ma uruchamiać się zdecydowanie szybciej.

Pierwsze hybrydowe dyski w ofercie Samsunga mogą zmagazynować 80, 120 i 160 GB danych i mają 128 lub 256 MB pamięci flash. Cen urządzeń na razie nie podano. Samsung stworzył już prototyp podobnego dysku, w którym zastosowano aż 4 GB pamięci flash. Nie wiadomo jednak na razie, kiedy może on trafić na rynek.

Warto wspomnieć, iż prace nad technologią podobną do ReadyDrive (która w tej chwili dostępna jest jedynie w Viście) prowadzi także Intel. Rozwiązanie procesorowego giganta nazwano roboczo Robson - zakłada ono, iż na płytach głównych montowane będą układy pamięci flash. Technologia ta ma zostać zastosowana w przeznaczonej dla komputerów przenośnych platformie Santa Rosa, która ma zadebiutować w drugim kwartale bieżącego roku.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: