Flashowe dyski w notebookach Apple'a?

Czy w przyszłych komputerach przenośnych Apple'a - PowerBookach i iBookach - będą wykorzystywane dyski twarde oparte na układach pamięci flash? Na pewno chciałby tego Hwang Chang-Gyu, prezes koncernu Samsung, głównego producenta takich kości.

Prezes Samsunga ma nadzieję, że stanie się tak dzięki spadkowi cen układów flash, dzięki czemu możliwe będzie upowszechnienie się tej technologii do tworzenia dysków twardych o dużych pojemnościach. Jak informowaliśmy w artykule "Flashowe twardziele Samsunga", koncern opracował już HDD oparte na kościach flash, o pojemności 16 GB. Biorąc pod uwagę obecne ceny tych układów, produkcja dysków flash byłaby nieopłacalna, gdyż ich cena byłaby ponad 4-krotnie wyższa niż najtańszych, 30-gigabajtowych dysków dla notebooków.

Hwang Chang-Gyu liczy jednak na spadek cen układów flash - Samsung jako wiodący ich producent, może pozwolić sobie na taką redukcję. Koncern zamierza także w kolejnych latach wprowadzać na rynek flashowe HDD o pojemności nawet do 100 GB.

Dyski twarde oparte na układach flash to tzw. SSD - solid state discs. Są one bardziej energooszczędne niż standardowe "twardziele", pracują ciszej i są mniej podatne na uszkodzenia (nie posiadają ruchomych części), co w przypadku zastosowań w komputerach przenośnych ma bardzo duże znaczenie.


Zobacz również