Flashowe twardziele Samsunga

Najprawdopodobniej w sierpniu tego roku rozpocznie się masowa produkcja dysków twardych firmy Samsung, opartych na kościach pamięci flash. Dyski SSD (solid state disk) z interfejsem ATA mają oferować pojemność do 16 GB, producent nie podał jednak jeszcze choćby przybliżonej ich ceny.

Dyski SSD firmy Samsung

Dyski SSD firmy Samsung

Z danych przedstawionych przez koncern wynika, że dysk SSD jest bardzo energooszczędny (zużywa zaledwie 5 procent mocy niezbędnej do zasilania standardowego dysku twardego). Odczytuje dane z prędkością do 57 MB/s, a zapisuje je z prędkością 32 MB/s, ma także działać ciszej oraz być bardziej odporny na nieprzyjazne warunki zewnętrzne (dzięki wyeliminowaniu ruchomych części konstrukcji).

Samsung planuje sprzedaż trzech wersji pojemnościowych dysku SSD - 16, 8 i 4 GB. Pierwsza z wymienionych będzie wielkości standardowych dysków twardych 2,5", a dwie pozostałe będą zbliżone rozmiarami do dysków 1,8-calowych.

16-gigabajtowy dysk SSD ma się składać z 16 układów pamięci flash o pojemności 8 gigabitów. Cena za jeden taki układ wynosi ok. 55 USD i gdyby zsumować koszt wszystkich 16 układów, cena dysku SSD Samsunga wyniosłaby 880 USD.

Stawia to pod znakiem zapytania sukces nowych dysków, zważywszy na fakt, że standardowe dyski twarde, np. o pojemności 30 GB dla laptopów kosztują niekiedy nawet mniej niż 200 USD. Należy jednak pamiętać o tym, że Samsung jest także jednym z największych producentów pamięci flash, zatem możliwa jest duża obniżka kosztów.

Więcej informacji: Samsung.


Zobacz również