Flex 2.0 - jest publiczna beta

Twórcy aplikacji webowych mogą już ze strony internetowej koncernu Adobe pobierać pierwszą publiczną wersję beta pakietu Flex 2.0. Firma przekonuje, iż dzięki bogatej bibliotece komponentów, zastosowanym technikom integracji danych i obsłudze typowych rodzajów infrastruktury serwerowej, produkty z serii Flex 2.0 pozwolą programistom budować różnorakie aplikacje - zarówno proste interaktywne witryny, jak i portale z bogatym interfejsem, wreszcie aplikacje firmowe, przetwarzające duże ilości danych.

Pierwotnie Flex został zaprezentowany przez firmę Macromedia, jednak po przejęciu przez Adobe, sygnowany jest logo i nazwą tej ostatniej. W skład pakietu Flex wchodzą:

- Flash Player 8.5 - najnowsza wersja środowiska uruchomieniowego do aplikacji internetowych

- Flex Framework 2.0 - podstawowy szkielet programistyczny i biblioteka komponentów;

- Flex Builder 2.0 - zintegrowane środowisko programowania zbudowane na bazie open source'owej platformy Eclipse do tworzenia aplikacji RIA (Rich Internet Application);

- Flex Enterprise Services 2.0 - pakiet podstawowych usług danych wraz z adapterami o otwartej architekturze, umożliwiający tworzenie aplikacji RIA korzystających ze źródeł danych i zintegrowanych z korporacyjną architekturą usługową;

- Flex Charting Components 2.0 - zestaw rozszerzalnych komponentów do zaawansowanej wizualizacji danych.

Wersja beta pakietu Flex 2.0 (łącznie z programem Flash Player 8.5) jest dostępna do pobrania na stronie Adobe Labs. Koncern zapowiada wprowadzenie finalnych wersji wspomnianych produktów w pierwszej połowie 2006 r., a towarzyszyć temu ma nowy model licencjonowania.

W myśl jego założeń środowisko Flex Framework będzie dostępne bezpłatnie w ramach pakietu Flex Software Development Kit (zawierającego kompilator uruchamiany z wiersza poleceń i dokumentację, niezbędne do tworzenia i zarządzania aplikacjami Flex komunikujących się z usługami sieciowymi wykorzystującymi język XML i protokół SOAP). Również bezpłatna będzie otwarta architektura dostosowawcza Flex Enterprise Services 2.0, przy czym liczba użytkowników jednocześnie pracujących na pojedynczym serwerze nienależącym do klastra będzie ograniczona (firma zamierza też udostępnić dla tego zestawu komercyjne licencje stanowiskowe i projektowe).

Flex Builder 2 ma kosztować nie więcej niż 1000 dolarów. Ostateczne ceny i warunki licencjonowania nie zostały jednak jeszcze ogłoszone przez Adobe.

O pakiecie Flex 2.0 informowaliśmy już w minionym roku, w artykule "Flex 2 - odpowiedź Macromedii na zakusy Microsoftu".


Zobacz również