Flex 2 - odpowiedź Macromedii na zakusy Microsoftu

Flex Builder 2 to nowa wersja środowiska do tworzenia aplikacji webowych, którą zaprezentowała firma Macromedia. Wykorzystuje ono strukturę open source'owego środowiska Eclipse oraz technologię prezentacji multimediów Flash. Środowisko zostało wyposażone m.in. w obsługę języków MXML i ActionScript 3, elastyczny system wizualizacji projektu oraz wydajny edytor stylów CSS, a także - jak zapewnia producent - umożliwia bezkonfliktową pracę wielu programistów jednocześnie nad tym samym projektem (dzięki dynamicznemu odzwierciedlaniu zmian wprowadzonych w kodzie - zarówno wpisywanym ręcznie, jak i edytowanym w widoku Design).

Flex Builder 2 umożliwia projektantom stron WWW wykorzystywanie środowiska Eclipse do tworzenia webowych aplikacji, zawierających materiały multimedialne stworzone za pomocą Macromedia Flash Professional 8. Wprowadzenie Flex Buildera 2 pozwala przypuszczać, że zaostrzy się wojna Macromedii z potentatem branży IT, Microsoftem, który także patrzy łakomym okiem na rynek narzędzi deweloperskich (dowodem tego jest np. pakiet Microsoft Expression, który ma stanowić alternatywę dla produktów Macromedii).

Dodatkowo, Macromedia zaprezentowała zestaw oprogramowania, które może okazać się przydatne w pracy we Fleksie, m.in. Flex Framework 2 (model architektury i biblioteka komponentów), Flex Enterprise Services 2 (otwarta architektura dostosowawcza, przeznaczona do poprawy współpracy rozbudowanych aplikacji webowych z aplikacjami korporacyjnymi) i Flex Charting Components 2 (zestaw rozszerzalnych fragmentów kodu do wizualizacji danych).

Pierwszy Flex Builder został zaprezentowany w marcu 2004 r. jako platforma umożliwiająca programistom środowisk zorientowanych obiektowo (Java, .NET) korzystanie z Flasha, bez potrzeby poznawania wyposażonego w listwę czasową interfejsu produktów Macromedii, który jest bardziej przyswajalny dla osób zajmujących się projektem od strony graficznej. Pozwala to na wykorzystanie istniejących już narzędzi do tworzenia sieciowych aplikacji. Jednakże cena środowiska (12 tys. USD) czyniła go niemal niedostępnym dla deweloperów niezatrudnionych w dużych korporacjach.

Dodatkowo, Macromedia poinformowała o planach wprowadzenia na rynek kolejnej wersji odtwarzacza multimediów, Flash Playera 8.5. Edycja ta zostanie wyposażona w kompletny moduł raportowania o błędach, poprawiony system debugowania oraz obsługę języka ActionScript 3. Szacuje się, że Flash Player jest obecnie zainstalowany na ok. 600 mln komputerów stacjonarnych i przenośnych na całym świecie.

Wersje alpha środowiska Flex Builder 2 oraz odtwarzacza Flash Player 8.5 będą dostępne 17 października.

Więcej infomacji: Macromedia


Zobacz również