Flight Simulator for Windows 95

Co mają wspólnego kij golfowy, Harley-Davidson i Cessna Skylane? Cóż - wszystkie te rzeczy (trudno wszakże rzec tutaj - przedmioty) to atrybuty dobrze wychowanego i szanującego tradycję miliardera, no, w ostateczności milionera.

Co mają wspólnego kij golfowy, Harley-Davidson i Cessna Skylane? Cóż - wszystkie te rzeczy (trudno wszakże rzec tutaj - przedmioty) to atrybuty dobrze wychowanego i szanującego tradycję miliardera, no, w ostateczności milionera.

Tacy ludzie są rzecz jasna dla wielu wzorem do naśladowania. O ile jednak zakup szałowego motocykla czy też zestawu do gry w golfa jest jeszcze dla wielu z nas możliwy, to już na posiadanie prywatnego samolotu mogą sobie pozwolić rzeczywiście jedynie naprawdę bogaci.

Nie znaczy to jednak że mamy rezygnować z przyjemności pilotowania samolotu - od początku istnienia komputerów domowych stworzono nieprzebrane mrowie symulatorów lotu. Tak naprawdę jednak, to wśród tych wielu programów prawdziwy, choć domorosły, pilot pragnący polatać a nie postrzelać znajdzie jedynie dwa godne uwagi - Flight Unlimited i Microsoft Flight Simulator, wydany właśnie w wersji dla Windows 95.

Można się oczywiście spierać, lecz dla mnie FS jest po prostu najlepszym symulatorem lotu dostępnym dla posiadaczy komputerów PC. Znajdziemy tu rewelacyjną grafikę, rzeczywiste odgłosy pracy silników, niespotykany wręcz realizm symulacji (powodujący iż nawet zwykłego, zdawać by się mogło, lotu na wprost trzeba się uczyć) oraz obiekty terenowe z kilkunastu miast świata (tak, tak, jest też wieża Eiffela i most Golden Gate).Samo latanie, choćby nad jak nie wiem wspaniałymi terenami, może w końcu okazać się nudne. Dlatego też FS zawiera wiele zadań do wykonania, czy też, w terminologii Microsoft - scenariuszy. Mamy możliwość przelecenia pod wspomnianym mostem Golden Gate, wylądowania na lotniskowcu Nimitz i tak dalej. Można także skorzystać z jednej z propozycji lotów krajoznawczych - jak na przykład powietrzna wycieczka po Alpach - lecz wymaga to dobrego opanowania tajników nawigacji i umiejętności posługiwania się mapami lotniczymi (dołączanymi zresztą do gry).

Oczywiście nie wszystko w tej grze jest takie wspaniale. Przede wszystkim FS for Windows 95 różni się od swego poprzednika - wersji 5.1 - praktycznie tylko tym, iż daje się uruchomić w okienku Windows. Poza tym wersja, którą otrzymaliśmy miała stanowczo jeszcze zbyt wiele błędów, powodujących czasami nawet "zawieszenie" programu lecz miejmy nadzieję zostaną one szybko poprawione.