Flota do wymiany

Polacy posiadają przeważnie samochody w średnim wieku i niewiele gospodarstw zamierza nabywać nowe lub używane auto w ciągu najbliższego roku - stwierdza najnowsze badanie przeprowadzone przez Ipsos.

Według badania Ipsos z kwietnia br., 50,5% Polaków posiada (lub współ-posiada) samochód. Najczęściej jest to jeden z modeli Fiata (31%), Daewoo (19%), modele grupy Volkswagen: Skoda, Audi, Seat, Volkswagen (w sumie 16%) oraz Opel (11%). Tylko ok. 5% badanych gospodarstw ma samochód japoński, nieco rzadziej niż francuski (Peugeot lub Citroen - 3% i Renault - 3%). Około 2% populacji jeździ za to Mercedesami.

Przeciętny samochód w Polsce ma 8 lat. 32% samochodów to auta do 5 lat, ale i co trzeci samochód ma ponad 10 lat, zaś samochodami nowymi (do 2 lat) jeździ jedynie 7% użytkowników. 3% Polaków posiada samochód starszy niż 20 lat.

Jednak w związku z wkroczeniem "floty" w wiek dojrzały tylko 5% gospodarstw domowych planuje kupno samochodu w ciągu najbliższego roku. Wśród planujących zakup auta 33% chce je kupić do końca czerwca 2003, 29% w czasie wakacji lub jesienią, 24% pod koniec roku, a 4% myśli raczej o początku 2004 roku.

Niemal trzy czwarte planuje kupno samochodu używanego. Osoby, które planują kupno nowego samochodu (21%) na zakup zamierzają wydać średnio 37 tys. złotych. Natomiast ci, którzy myślą o samochodzie używanym, zakładają przeciętnie wydatek rzędu 12 tys. złotych.

Spośród osób, które podjęły decyzję co do formy sfinansowania zakupu, większość (53%) chce kupić samochód za gotówkę (bez kredytu). 8% zamierza w całości sfinansować zakup z kredytu, 37% kupi auto częściowo za gotówkę, częściowo na kredyt, zaś 2% chce wziąć samochód w leasing.

49% planujących zakup auta nie wie jeszcze, co kupi. U pozostałych największym zainteresowaniem cieszą się modele grupy VW (głównie Volkswagen i Skoda), marki Fiat i Opel.

Badanie przeprowadzono między 3 a 8 kwietnia 2003 roku na ogólnopolskiej

losowo-kwotowej próbie 1000 osób w wieku 15+. Statystyczny błąd wynosi +/-3,2% na poziomie ufności 0,95.


Zobacz również