Floty coraz bardziej ekologiczne

Jak wynika z badania "Barometr ekologiczny branży flotowej" przeprowadzonego na zlecenie ALD Automotive, aż 68% samochodów, które należą do polskich flot firmowych to auta wybrane ze świadomością ekologiczną - wykorzystują napędy wysokoprężne. Wiek 76% samochodów flotowych nie przekracza 5 lat - emisja gazów cieplarnianych i szkodliwych substancji jest relatywnie niska.

Ankieta została przeprowadzona wśród menedżerów flot z 220 firm działających w Polsce, które łącznie posiadają ponad 5 tys. samochodów. W polskich firmowych flotach królują silniki Diesla (68%), pojazdy z napędem benzynowym stanowią 26%, a gazowym - 6%. Napęd hybrydowy, który jest najbardziej przyjazny dla środowiska to zaledwie 0,23%, głównie z powodu wysokich cen takich aut. Na ich zakup decydują się tylko duże firmy, zatrudniające ponad 250 osób.

Polskie firmy mają młodą flotę samochodów - 76% firmowych aut ma mniej niż 5 lat. Jednak małe, zatrudniające do 20 osób firmy mają samochody starsze - aż 62,5% powyżej 5 lat.

W dużych firmach coraz bardziej popularne stają się szkolenia z zakresu ekologicznej jazdy - co piąte przedsiębiorstwo zatrudniające powyżej 250 osób prowadzi lub planuje wprowadzenie takich kursów.