Fonty z ogonkami

W wielu edytorach tekstu i programach graficznych brak polskich czcionek. Mają je standardowo systemy Windows, ale wybór krojów jest w nich bardzo skromny. Co prawda, niektóre programy podczas instalacji często dodają własne czcionki, ale zwykle bez polskich znaków, a więc mało użyteczne dla polskiego użytkownika. Jedynym rozwiązaniem jest kupno odpowiedniego pakietu.

Jednym z ciekawszych są EuroFonty OTF autorstwa wrocławskiej firmy EuroFONT, która od wielu lat udoskonala i rozbudowuje pakiety z serii EuroFonty. Opisywana najnowsza edycja zawiera ponad 350 krojów. Dodatkowo została wzbogacona o czcionki zapisane również w nowym formacie OpenType, używanym w systemach Windows 2000/XP. Oczywiście nadal wszystkie czcionki dostępne są również w popularnych formatach TrueType oraz Type1, a więc nabywca otrzymuje w sumie pokaźna liczbę krojów standardowych, ozdobnych oraz specjalistycznych.

Pakiet EuroFonty OTF składa się instalacyjnego CD-ROM-u oraz kilkunastostronicowego katalogu, zawierającego próbki wszystkich krojów czcionek pakietu, co znacznie ułatwia ich odszukiwanie oraz wybór. Na CD-ROM-ie są również programy narzędziowe do katalogowania i przeglądania czcionek, sterowniki klawiatur oraz dokumentacja, będącą doskonałym przewodnikiem po świecie czcionek.

Instalacja czcionek w systemie jest bardzo prosta i w większości przypadków dokonywana w module Czcionki Panelu sterowania. W systemach Windows 9x/NT czcionki formatu OpenType i Type1 wymagają dodatkowo zainstalowania nakładki Adobe Type Manager 4.1 Lite, wchodzącej w skład pakietu. Wszystkie czcionki, niezależnie od formatu, zakodowane są zarówno w formacie Unicode, jak i specjalnym, umożliwiającym uzyskanie polskich znaków również w programach, które nie obsługują Unicode. Z taką sytuacją mogą się spotkać użytkownicy nowych wersji programów graficznych firmy Ulead Systems, np. Photoimpact, Cool3D, jak też programów firmy , np. Photoshopa, w wersjach innych niż CE (Central European). Używanie czcionek ułatwia umieszczenie w ich nazwie przedrostka EFN. Za pakietem EuroFonty OTF przemawia duża liczba i różnorodność krojów i formatów oraz wysoka jakość czcionek.

Informacje:

EuroFONT

tel. (71) 3482125

http://www.fonty.pl

Cena 366 zł